Zarzuty prokuratorskie dla Marcina A. z Bitmarket

Sprawa dotycząca Bitmarket to bardzo gorący temat wzbudzający szerokie pole do dyskusji.  Fiasko jednej z największych giełd walut cyfrowych  budzi ogromne emocja zarówno wśród licznego grona osób poszkodowanych, jak i postronnych obserwatorów, którzy z niebywałą atencją śledzą dalszy rozwój całej sytuacji.

Jak powszechnie wiadomo prowadzeniem śledztwa w sprawie Bitmarketu zajęła się Prokuratura Okręgowa w Suwałkach. Z treści wiadomości przekazanej do opinii publicznej przez Prokuratura Krajowego wynika , że w dniu dzisiejszym czyli 12 września bieżącego roku, Marcinowi A. postawiono pierwsze zarzuty prokuratorskie.

Podstawą prawną w całej sprawie jest zarzut celowego wprowadzenia w błąd klientów wspomnianej wyżej giełdy kryptowalutowej. Dotyczy on dokładnie  celowego braku zamiaru wywiązania się z zawartych z użytkownikami umów zakupu walut cyfrowych i przekazania środków pochodzących z tych transakcji do portfeli osób zarządzających podmiotem. Wspomniane działania doprowadziły to do powstania szkody w niebagatelnej wysokości przekraczającej 100 milionów złotych. Dla zobrazowania całej sytuacji po przeliczeniu na kryptowalutę poniesiono straty opiewające na około 2300 Bitcoinów (BTC).

Prokuratora Okręgowa w Suwałkach stawia pierwsze zarzuty Marcinowi A.

W dniu dzisiejszym, czyli 12 września, w siedzibie Prokuratury Okręgowej w Suwałkach jeden ze współwłaścicieli spółki zarządzającej Bitmarket usłyszał stawiany mu zarzut popełnienia przestępstwa. Mówiący o tym, że przez okres blisko 50-u miesięcy, czyli od maja 2015 roku do 7 lipca bieżącego roku kalendarzowego, zarówno w Olsztynie jak i  na terenie innych mniejszych lub większych miast w Polsce, działając w swoistej zmowie i porozumieniu z innymi podobnymi podmiotami, na giełdzie walut cyfrowych prowadzonej przez domenę bitmarket.pl Marcin A. dopuścił się czynu karalnego polegającego na niekorzystnym gospodarowaniu mieniem użytkowników wyżej wspomnianej giełdy. Łączna wysokości poniesionej szkody przez użytkowników serwisu opiewa na kwotę 22 661 288 złotych. Jak poinformowała Prokuratura Okręgowa w Suwałkach jest to czyn opisany w art. 286 par. 1 Kodeksu Karnego. w zw. z art. 294 par. 1 Kodeksu Karnego. w zw. z art.12 par. 1 Kodeksu Karnego.

To jednak nie wszystko, gdyż Marcinowi A. został także postawiony dodatkowy zarzut prokuratorski w związku z niekorzystnym rozporządzeniem mieniem spółki w związku z prowadzoną aktywną sprzedażą udziałów spółki osobie trzeciej. W świetle obowiązującego w Polsce prawa, w związku z postawionymi zarzutami przyszłość Marcina A. nie jawi się w optymistycznych barwach. Jak powszechnie wiadomo grozi mu bowiem odbycie kary pozbawienia wolności na okres do 10 lat.

Wszyscy zainteresowani zapewne z zapartym tchem będą śledzić zarówno dalsze losy postępowania prokuratorskiego wobec oskarżonego Marcina A. jak i dalszych losów związanych z upadłą giełdą walut cyfrowych Bitmarket.

16 września, 2019

Wiktor Antonowicz

Wiktor Antonowicz CEO projektu CoinForum.pl od 4 lat związany z branżą kryptowalut. W tym roku postanowiliśmy wraz ze znajomymi z branży uruchomić forum o kryptowalutach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *