Zakup BTC na giełdzie a koszty

Obrazek
kamson
Świeżak
Reputacja: 0

Zakup BTC na giełdzie a koszty

Post autor: kamson » 25 paź 2017, 21:21

Cześć, mam małą zagwozdkę, czy zakup btc na giełdzie np. bitmarket przez spółkę z o.o. może być zaliczone jako koszt prowadzenia działalności? Ktoś to przerabiał?

lipis
Wor w zakonie

Re: Zakup BTC na giełdzie a koszty

Post autor: lipis » 04 lis 2017, 12:13

Tak, może. Zastosowanie znajdą tu zasady ogólne - kosztem uzyskania będzie koszt nabycia kryptowaluty. Problemem są jednak kwestie ewidencyjne.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 29 lipca 2015 r., IBPB-1-1/4511-107/15/AB : "(...) kosztem uzyskania przychodów będą kwoty poniesione na zakup kryptowalut (spełniające wskazane powyżej warunki), a nie wpłaty na konto założone przez giełdę. Tak określone przychody, uzyskane jak wskazano we wniosku w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, pomniejszone o koszty uzyskania przychodów będą składać się na dochód podatkowy uzyskany z tej działalności, opodatkowany na zasadach przewidzianych dla tego źródła przychodów.
Jednocześnie jednak wszystkie transakcje zakupu i sprzedaży kryptowalut Wnioskodawca winien udokumentować dowodami księgowymi spełniającymi wymogi przepisów ww. rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów”.
Spełnienie wymogów z cyt. powyżej rozporządzenia wydaje się mało realne:)

naster
Kapitan

Post autor: naster » 07 lis 2017, 17:25

Ja początkowo ewidencjonowałem wszystkie tranzakcje zakupu i sprzedaży walut w KPiR. Ale gdy zacząłem na ostro handel i dziennie miałem po kilkadziesiąt tranzakcji, zacząłem robić to hurtowo.
Sumuję w danym okresie rozliczeniowym (albo w wymiarze tygodniowym) zakupy i sprzedaż danej waluty. Podobnie w koszty wrzucam prowizję za transakcję.

lencos
Świeżak

Post autor: lencos » 28 paź 2018, 15:57

czesc

ODPOWIEDZ