Wykorzystanie blockchain w Polskich Urzędach Skarbowych

Blockchain może być jedną z tych technologii, o którą wsparty zostanie nowoczesny system podatkowy wykorzystujący możliwości internetu. Już dziś cyfrowy fiskus powoli staje się rzeczywistością i ciągle rozszerza swoje obszary swojej działalności. Również w Polsce

Eksperci przekonują

Sygnały o tym, że blokchain wkroczy również do sfery ściągania podatków pojawiły się na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. To właśnie tam eksperci stwierdzili, iż blockchain w 2023 roku osiągnie swój największy potencjał dotyczący możliwości wykorzystywania go przez stanowiących prawo. Specjaliści stwierdzili więc, że przy pomocy rejestrów rozproszonych blockchain podatki będzie można pobierać tak szybko, jak nigdy dotąd. Poszli nawet dalej w swoich przewidywaniach i wielu z nich wyraziło pogląd, iż, blockchain jest w stanie również – jeżeli nie zlikwidować od razu problem wydawania błędnych interpretacji podatkowych – to wydatnie pomóc w jego stopniowym usuwaniu.Tymczasem niepoprawne interpretacje przepisów fiskusa ciągle się zdarzają. I to wcale nie należy do rzadkości, ponieważ w ciągu ostatnich pięciu lat było ich ponad 3,5 tysiąca.

Blockchain też w Polsce

Cyfrowy fiskus jest również obecny w Polsce i też się rozwija. Internetowe deklaracje podatkowe i e-PIT już pozwalają na szybkie rozliczenie się z urzędem skarbowym, a ministerstwo finansów twierdzi, że wkrótce powstanie e-urząd skarbowy. Mówił o tym między innymi Przemysław Koch, pełnomocnik ministra finansów do spraw informatyzacji w wywiadzie, który przeprowadziła i opublikowała agencja informacyjna Newseria. Przemysław Koch stwierdził w nim między innymi, iż pierwsza wersja wersję cyfrowego fiskusa, czyli e-urzędu skarbowego opartego między innymi na technologii blockchain ma się pojawić wkrótce, czyli w przyszłym roku.

Jego zdaniem, takie technologie jak właśnie blockchain, internet rzeczy, sztuczna inteligencja, big data i cloud computing są środkami, które będą wykorzystywane do tworzenia bezpiecznego i szczelnego systemu podatkowego. Ministerstwo ma już swoją jego koncepcję i wizję. Nazywa się ona 3P, ponieważ ma być przyjazny, przejrzysty i prosty. I według Przemysława Kocha taka strategia jest już realizowana. Choćby poprzez usługę Twój e-PIT, która 2019 roku pozwoliła milionom Polakom rozliczyć się z podatku najwyżej za pomocą dwóch kliknięć na klawiaturze swojego komputera.

Docelowy e-urzędnik

Przemysław Koch stwierdził również, iż projekt e-urząd skarbowy został już uruchomiony. Ma on strategiczne znaczenie i doprowadzi do tego, iż stworzony ma zostać urząd skarbowy, który będzie w stu procentach zdigitalizowany, dostępny w przestrzeni wirtualnej, w internecie. Efektem docelowym ma być sytuacja w której podatnik, korzystający z e-urzędu skarbowego, mógłby zostać kompleksowy zostać obsłużony przez e-urzędnika.

Z tego samego wywiadu wynika, że już fiskus dąży do wielu uproszczeń w procedurach. Skutkiem tego jest, że jeszcze w tym roku prawdopodobnie uruchomiony zostanie projekt VAT Out, który zakłada likwidację obowiązku składania takich deklaracji.

7 listopada, 2019

Wiktor Antonowicz

Wiktor Antonowicz CEO projektu CoinForum.pl od 4 lat związany z branżą kryptowalut. W tym roku postanowiliśmy wraz ze znajomymi z branży uruchomić forum o kryptowalutach.

Comments

  1. Francja – zatwierdzone pierwsze ICO przez organ państwowy AMF

    […] Wykorzystanie blockchain w Polskich Urzędach Skarbowych […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *