Tokenizacja coraz bardziej popularna – co to jest i jak działa ?

W czasach dużego zainteresowania technologią blockchain i samymi kryptowalutami, coraz częściej przewija się w tej branży określenie “tokenizacja”. Co to właściwie jest i w jaki sposób można wykorzystać tokenizację dla swojej marki, firmy, sklepu, a nawet siebie samego? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu i wyjaśnijmy jakie płyną z niego korzyści.

Czym jest tokenizacja?

W najprostszym tłumaczeniu, jest to po prostu przeniesienie wartości jakiejś marki, firmy, produktu czy osoby, na zasoby cyfrowe. Jak to wygląda w praktyce? Załóżmy, że Twoja firma produkuje coś, co chciałbyś szybko sprzedać ale z racji na typ tego produktu, nie jest to takie proste. Ów “produkt”, a dokładniej wartość, jaką on za sobą niesie można przekształcić na specjalny token, który zostanie umieszczony na blockchainie.

Bitcoin ERA – Opinie 2020 Bezpłatna rejestracja na platformie

Blockchain to nic innego jak specjalny łańcuch bloków zakodowany komputerowo, i dostępny na całym świecie, dla każdego. Algorytm, wg którego kodowane jest coś na blockchainie pozwala przechowywać wewnątrz tej sieci różne informacje. Niektórzy tłumaczą blockchain jako swoistą, super bezpieczną i niesamowicie szybką bazę danych, która daje możliwość wglądu w nią z każdego kawałka naszego globu.

Wróćmy do tokenizacji: Twój token czyli wartość produktu została umieszczona na blockchainie i teraz ma do tego dostęp każdy, kto jest w zasięgu internetu czy komputera. Dzięki blockchainowi i jego szybkości token można kupić, sprzedać, handlować nim i prowadzić szereg bezpiecznych transakcji, które Ty widzisz w czasie kilku sekund i masz do nich dostęp na bieżąco.  Co ważne: tych transakcji nie można cofnąć, więc kiedy ktoś kupuje token, czyli wartość Twojego produktu, od razu wiesz ile zarobiłeś. Podobnie gdy ktoś go sprzedaje dalej. Dla przedsiębiorców jest to przede wszystkim wydajność i oszczędność.

Crypto engine – Wiarygodna Platforma

Tokenizacja jako sposób finansowania firmy

Dla wielu młodych firm i startupów tokenizacja stanowi swoistą droga do finansowania ich firm.

Wyobraźmy sobie firmę, która wymyśliła metodę na szybkie wysyłanie paczek zagranicę. Dopiero się rozwijają, wdrażają plan działani ai potrzebują pieniędzy. Tworzą dla swojej marki token, token zostaje umieszczony na blockchainie, a w internecie pojawia się opis firmy, jej plan, założenia, cele. Od tego momentu każdy inwestor na świecie, widząc ciekawe perspektywy tego przedsiębiorstwa, może dokonać zakupu jego tokenów.

Być może na starcie będą tanie, a za kilka lat, gdy firma wdroży swoje rozwiązania – urośnie kilkaset procent i da inwestorom konkretne zyski? Młody startup ma dzięki temu szybkie środki na pozakredytowe finansowanie swoich działań, a inwestorzy potencjalną wizję przyszłego zysku.

Crypto Comeback Pro – Bot do inwestowania w Kryptowaluty

Nike tokenizuje obuwie

Potencjał tokenizacji odkryła np. firma Nike. Stokenizowała ona swoje obowie do niewymiennego tokena NFT, który zapewnia różnorodne korzyści zarówno sprzedawcy, jak i klientom. Przy okazji Nike może dzięki tej metodzie sprawdzać faktyczne zainteresowanie klientów obuwiem i być na bieżąco ze wszystkimi skokami i spadkami popularności – widzi to na swoim blockchainie i do wszystkiego ma wgląd na bieżąco.

Aplikacja połączona z tokenem NFT pozwala ustalić zainteresowanie klientów, a także limit kopii, jakie producent będzie mógł wypuścić na rynek. Limitowana kolekcja obuwia pod doskonałą kontrolą tokenów. Ciekawą opcją jest też możliwość reagowania producenta na niedobry rynku dosłownie w mgnieniu oka.

Crypto Profit – Zarób na Bitcoin – Opinie inwestorów

Tokenizacji można dziś poddać zarówno całe marki, jak i poszczególne kolekcje, osoby, produkty, czy nieruchomości.

24 stycznia, 2020

Wiktor Antonowicz

Wiktor Antonowicz CEO projektu CoinForum.pl od 4 lat związany z branżą kryptowalut. W tym roku postanowiliśmy wraz ze znajomymi z branży uruchomić forum o kryptowalutach.

Comments

  1. Ripple nawiązał współpracę z Narodowym Bankiem Egiptu (NBE)

    […] Tokenizacja coraz bardziej popularna – co to jest i jak działa ? […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *