Stellar - opis

Obrazek
Awatar użytkownika
Ghost
Człowiek
Posty: 31
Rejestracja: 11 cze 2018, 9:52
Reputacja: 0

Stellar - opis

Post autor: Ghost » 09 lip 2018, 14:44

Stellar to otwarty protokół wymiany wartości stworzony na początku 2014 roku przez Jed'a McCaleba (twórcę eDonkey) i Joyce'a Kima. Członkami zarządu i członkami rady doradczej są Keith Rabois, Patrick Collison, Matt Mullenweg, Greg Stein, Joi Ito, Sam Altman, Naval Ravikant i inni. Protokół Stellar jest wspierany przez organizację non-profit Stellar Development Foundation.

Stellar jest protokołem typu open source służącym do wymiany pieniędzy za pomocą technologii blockchain. Kod źródłowy platformy jest hostowany na Githubie. Sieć Stellar może szybko wymieniać waluty oparte na rządach z 2- do 5-sekundowymi czasami przetwarzania. Platforma jest rozproszoną księgą utrzymywaną przez algorytm konsensusu, który umożliwia zdecentralizowaną kontrolę, elastyczne zaufanie, niskie opóźnienia i asymptotyczne bezpieczeństwo.

Serwery uruchamiają implementację protokołu i używają Internetu do łączenia się z innymi serwerami Stellar i komunikowania się z nimi, tworząc globalną sieć wymiany wartości. Każdy serwer przechowuje zapis wszystkich "kont" w sieci. Te zapisy są przechowywane w bazie danych o nazwie "księga główna". Serwery proponują zmiany w księgach, proponując "transakcje", które przenoszą konta z jednego stanu do drugiego, wydając saldo konta lub zmieniając własność konta. Wszystkie serwery zgadzają się, który zestaw transakcji zastosować do bieżącej księgi w procesie zwanym "consensus". Proces konsensusu odbywa się w regularnych odstępach czasu, zazwyczaj co 2 do 4 sekund. Dzięki temu każda kopia księgi serwera jest zsynchronizowana i identyczna.

Organizacje non-profit i firmy wdrażają Stellar jako swoją infrastrukturę finansową, szczególnie w krajach rozwijających się. Jednym z takich przykładów jest Fundacja Praekelt.

Oradian, oparta na chmurze firma produkująca oprogramowanie do bankowości, planuje również wykorzystać sieć Stellar do połączenia instytucji mikrofinansowych (MFI) w Nigerii.

W grudniu 2016 r. Ogłoszono więcej partnerstw, w tym na Filipinach, w Indiach i Afryce Zachodniej.

W październiku 2017 r. Stellar nawiązał współpracę z IBM i KlickEx w celu ułatwienia transakcji transgranicznych w regionie Południowego Pacyfiku. System płatności transgranicznych opracowany przez IBM obejmuje partnerstwa z wieloma dużymi bankami, w tym z Deloitte.

W 2018 roku firma Stellar ogłosiła powiązanie z firmą Keybase, aby wyeliminować konieczność stosowania rozszerzonych adresów kryptograficznych w transakcjach międzynarodowych.

W marcu 2018 r. Projekt DigitalBits ogłosił, że rozwinęli oprogramowanie Stellar, aby wspierać rynek lojalności i nagród jako ich początkowe przypadki użycia.

ODPOWIEDZ