Scam Tracker – kryptowalutowe scamy na drugim miejscu na świecie

Better Business Bureau, amerykańska agencja non profit o ponad stuletniej tradycji przeprowadziła badania, z których wynika, że scamy kryptowalutowe były najbardziej ryzykownymi oszustwami w roku 2019.

Kategoria wyróżniona

Raporty są dostarczane przez organizację rokrocznie i tak w roku 2018, Scam Tracker od Better Business Bureau kryptowalutowe scamy określił, jako istniejący i ciągle narastający problem. To wówczas oszustwa związane z kryptowalutami zostały wyodrębnione z ogólnej kategorii oszustw finansowych, jako nowe zagrożenie na tym rynku, ale rodzaj subkategorii. Rok później, czyli w roku ubiegłym stały się już kategorią odrębną, a skala związanych z nią oszustw stawia scamy kryptowalutowe niżej jedynie od oszustw związanych z rynkiem pracy.

Mediana środków utraconych z powodu drugiej z najpopularniejszych kategorii oszustw stoi na granicy $3000 według BBB, a raport oparty został o informacje dostarczone przez konsumentów.

Są one przepuszczane przez specjalny algorytm – BBB Risk Index, a opublikowane dotyczyło w szczególności Stanów Zjednoczonych oraz Kanady.

W raporcie BBB przeczytamy m.in:

“Oszustwa kryptowalutowe urosły do drugich największych oszustw w 2019 roku. Z medianą straconych środków na poziomie $3000, oszustwa te mają dewastujący wpływ na konsumentów. W niektórych przypadkach nie rozumieją oni działania cyfrowych aktywów, dają się wykorzystać oszustwom, którzy wykorzystują ten fakt i obiecują im znaczące zwroty z inwestycji”.

Oprócz tych wymienionych, oszustwa były możliwe również dlatego, że użytkownicy obracali krytowalutami za pomocą platform mało odpornych na ataki hakerskie. Doniesienia mówią o Chinach, jako wiodących prym w tego rodzaju oszustwach, a 31 procent strat wynikło z działalności giełdy kryptowalutowej C2CX.

Na świecie jest coraz więcej oszustw

Badania Better Business Bureau dotyczą obszaru jedynie Ameryki Północnej, a raporty udostępnione w zeszłym miesiącu mówią również o innych przestępstwach, których natężenie pod względem wartości w stosunku do roku 2018 wzrosło o 160 procent. Ogólna suma skradzionych przez przestępców pieniędzy wyniosła aż 4,52 miliarda dolarów amerykańskich, przy czym warto pamiętać, że niemal połowa tej sumy dotyczy jednego podmiotu, czyli Plus Token. Owa piramida finansowa wyłudziła od naiwnych inwestorów pragnących szybkich i dużych zwrotów, których wartość szacuje się na ponad 2 miliardy USD.

Ciągle młody rynek

Kryptowaluty, pomimo ponad dekady istnienia na rynkach, wciąż są zjawiskiem młodym i niespecjalnie popularnym. Bańka spekulacyjna z roku 2017 przekazała do ludzkiej świadomości niewiele ponad to, że na bitcoinie można nieźle zarobić jako na instrumencie spekulacyjnym. Nieostrożnie podejmowane inwestowanie, bez chociażby elementarnej wiedzy na temat działania nowej technologii oraz kryptowalut ułatwia oszustom działania. Tak, jak i w piramidach finansowych, działa tutaj podobny mechanizm – oszuści wykorzystują naiwność oraz chciwość inwestorów, a na całym świecie, także zainteresowanych kryptowalutami, chciwych i naiwnych nie brakuje.

7 marca, 2020

Wiktor Antonowicz

Wiktor Antonowicz CEO projektu CoinForum.pl od 4 lat związany z branżą kryptowalut. W tym roku postanowiliśmy wraz ze znajomymi z branży uruchomić forum o kryptowalutach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *