Rynek kryptowalut rządzony przez wieloryby

Co jakiś czas media branżowe donoszą o dużych ruchach na rynkach kryptowalut spowodowanych przez graczy, którzy dysponują znaczącymi portfelami w Bitcoinie albo Ethereum. Jednakże najnowsze badania Coin Metrics obarczają winą za poruszanie cenami kryptowalut grupę tzw. wielorybów, posiadaczy ogromnych ilości Thetera (USDT), czyli najpopularniejszego stablecoina.

Stablecoin Theter w 80% znajduje się w rękach wielorybów

Coin Metrics, firma zajmująca się badaniami oraz analizami z zakresu kryptowalut donosi, że z całej puli znajdującego się w obiegu Thetera, aż 80% należy do ok. 300 dużych graczy. Analogiczna ocena dotycząca Bitcoina pokazała, że w rękach „wielorybów” znajduje się zaledwie jedna piąta dostępnej kwoty, czyli 20%. Wyrażając się precyzyjniej, salda przy Theterze dotyczą zaledwie 318 rachunków z kwotą jednego miliona USD lub wyższą, gdy przy Bitcoinie takich rachunków jest ponad 20 tysięcy.

Gdzie można płacić kryptowalutą Bitcoin w Polsce?

Podczas analizy wzięto pod uwagę adresy w sieci OMNI oraz na blockchainie Etherum. Jak jednak pokazuje praktyka, do jednej osoby albo podmiotu inwestycyjnego może należeć kilka adresów, a nie tylko jeden, a to z kolei oznacza, że koncentracja Thetera może być jeszcze wyższa.

Najwięksi posiadacze Thetera odpowiedzialni za duże ruchy na rynku

Taki wniosek wysnuto z faktu, że Thetera wykorzystywano w ponad 40% transakcji na Binance-największej giełdzie kryptowalut oraz w aż 80% transakcji na Huobi.

Owo orzeczenie potwierdza również profesor ds. finansów na Uniwersytecie w Teksasie, John Griffin, który powiedział: „koncentracja Tethera wskazuje na to, że Tether znajduje się w rękach kilku najważniejszych graczy, którzy są w stanie poruszać cenami Bitcoina, co leży też w ich interesie”. Warto tu dodać, że to właśnie Griffin był jednym z autorów 66-stronicowego raportu dokumentalnego, pt.: „Is Bitcoin Really Un-Tethered?”. W dokumencie zawarto hipotezie o wykorzystywaniu USDT do manipulowania cenami kryptowalut.

Identyczne spostrzeżenia są również udziałem innego badacza, Sida Shekhara, założyciela serwisu TokenAnalyst zajmującego się analizą danych z rynku kryptowalut. Wyraził on zdanie, że gracze posiadający w swoich rękach skoncentrowane ilości środków wywołują na rynkach ogromną zmienność oraz to, że do tych zmiennych dochodzi wówczas, gdy na rynkach pojawiają się duże ilości Thetera.

Bitcoin Billionaire – Ile można zarobić? – Gwarancja i zarobki

Kim są posiadacze Thetera? Największe ilości znajdują się w rękach giełd kryptowalutowych, takich jak Binance i Bitfinex, a dodatkowo właściciele tej drugiej odpowiadają za emisję tej kryptowaluty. Pokaźne kwoty Thetera posiadają również brokerzy obsługujący chińskich inwestorów wymieniających juany na kryptowaluty, a także traderzy HFT.

Warto tutaj dodać do tematu wydarzenia z 25 kwietnia bieżącego roku. W tym dniu biuro nowojorskiego prokuratora generalnego zakomunikowało, że giełda kryptowalutowa Bitfinex straciła rzekomo 850 mln USD i aby pokryć stratę, wykorzystała w tym celu fundusze służące zabezpieczeniu Thetera.

Źródło: kryptowalutygielda.pl

8 sierpnia, 2019

Wiktor Antonowicz

Wiktor Antonowicz CEO projektu CoinForum.pl od 4 lat związany z branżą kryptowalut. W tym roku postanowiliśmy wraz ze znajomymi z branży uruchomić forum o kryptowalutach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *