Rośnie cena bitcoina i w tempie najszybszym od 2011 roku

Pierwsza połowa tygodnia nie była udana dla posiadaczy bitcoina, a szczególnie dla tych, którzy w tym czasie kryptowalutę sprzedawali. Spadki przy tym były na tyle dynamiczne, że cena najstarszej wirtualnej waluty osunęła się do poziomu najniższego z odnotowanych od maja 2019 roku. Okazało się jednak, że taki stan rzeczy długo się nie utrzymał, gdyż już wczoraj po południu wystąpił bardzo silny popyt na BTC.

Wzrost ceny bitcoina najszybszy od 2011 roku

Przyczyną tak znacznej aprecjacji bitcoina upatruje się w wypowiedzi prezydenta Chin, który niejako na przekór obowiązującemu prawu w Państwie Środka wskazał, że wdrożenie zintegrowanych technologii blockchain w jego kraju, ma kapitalne znaczenie dla promocji innowacji technologicznych i unowocześniania oraz przekształcania przemysłu Chin. Xi Jinping powiedział między innymi:

Musimy potraktować blockchain jako ważny przełom w dziedzinie niezależnych innowacji kluczowych technologii, wyjaśnić główne kierunki, zwiększyć inwestycje, skoncentrować się na szeregu kluczowych technologii oraz przyspieszyć rozwój blockchain i innowacji przemysłowych

Świadczące o dążeniu do zwiększenia zaadaptowania technologii blockchain przemówienie prezydenta to jedno, a drugim jest obowiązujące prawo i długoletnia niechęć Chin do blockchainu. Władze tego kraju wprowadziły przecież w 2017 roku zakaz przeprowadzania ICO, a słychać nawet o doniesieniach, jakoby jedna z agend rządowych pracowała nad wprowadzeniem zakazu wydobywania kryptowalut. Jednak warto zwrócić uwagę i na to, że obecnie funkcja prezydenta daje praktycznie piastującemu to stanowisko władzę niemalże absolutną, a słowa Xi Jingpinga mogą oznaczać przynajmniej jakieś zmiany. Czy będą one dotyczyły wszystkich kryptowalut?

Ci, którzy na rynku kryptowalutowym faktycznie się znają, są dość sceptyczni w odniesieniu do całego przemysłu walut wirtualnych działającego na terenie Chin. Zwracają oni uwagę na fakt, że jedyną kryptowalutą, którą mógłby rząd chiński obecnie zaakceptować, jest proponowana waluta cyfrowa rodzimego banku centralnego (CBDC). Tu jednak jeszcze w ubiegłym miesiącu urzędnicy Banku Centralnego Chińskiej Republiki Ludowej przyznali, że na razie nie ma mowy o wprowadzeniu tej kryptowaluty na rynek, gdyż nie ma nawet jeszcze opracowanego stosownego harmonogramu dla uruchomienia CBDC.

Cena BTC ponownie powyżej granicy 9400 USD

Przeglądając ostatnie notowania bitcoina zauważymy, że na skutek gwałtownego wzrostu, cena tej kryptowaluty przekroczyła nawet na moment cenę 10 000 USD. I nadal, pomimo trwających, a po tak gwałtownej zwyżce nieuniknionych spadków, nadal utrzymuje się na poziomie wyższym od 9 400 USD.

Jest jeszcze jeden aspekt, na który warto zwrócić uwagę. Otóż rynek pokonał barierę tendencji spadkowych, a to, chociażby z czysto technicznego punktu widzenia, może otwierać drogę do dalszych wzrostów ceny bitcoina. Zapewne nie tak rekordowych, jak to miało miejsce w przeszłości, ale dla posiadaczy kryptowaluty z całą pewnością opłacalnych.

26 października, 2019

Wiktor Antonowicz

Wiktor Antonowicz CEO projektu CoinForum.pl od 4 lat związany z branżą kryptowalut. W tym roku postanowiliśmy wraz ze znajomymi z branży uruchomić forum o kryptowalutach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *