Portfel offline, multising, qrcode transfer Jak? Jak? Jak?

Obrazek
Awatar użytkownika
zumman
Wor w zakonie
Reputacja: 0

Portfel offline, multising, qrcode transfer Jak? Jak? Jak?

Post autor: zumman » 14 gru 2016, 17:11

Problem jest poważny i nie dotyczy tylko mnie dużo znajomych pyta jak w 100% bezpiecznie przechowywać btc, po aferze bitcurexa szczególnie to sie nasiliło. Niestety ja znam tylko opcje z paper wallet i to bez używania drukarki tylko ręczne przepisywanie na kilka kopii wiec za wygodne to nie jest.
Innej opcja którą ja bym widział mimo że wszystkich jej składników sam nie potrafie ogarnąć a co dopiero wyjaśnić komuś.(Nie ukrywam że przydałby sie taki poradnik krok po kroku na bitcoin.pl)

Połączenie z internetem w celu ściągnięcia potrzebnych programów i weryfikacja tego co sie ściągnęło.

Portfel offline odciety od internetu program armory lub electrum albo inne jeśli są.
Jakich urządzeń użyć? Jakich systemów operacyjnych? Żeby to wszystko było jak najtańsze i przyjazne.
Najlepiej żeby dało sie to zrobić na androidzie wtedy mamy tanie i małe tablety bez gsm albo kombinować coś na przykład z takimi urządzeniami jak Ledger HW.1. Ale czy one są bezpieczne? I czy da rade je zakodować żeby nawet żadne służby nie odkodowały tego? Pin wystarczy w takim przypadku? Ewentualnie zostaje tani laptop i najgorszy minus że jest duży.

Multising wymagający kilka podpisów.
1 cześć trzymam w domu.
2 u kumpla/w skrytce
3 u innego kumpla/albo w innej skrytce
Żeby podpisać potrzeba 1 części i (2 lub 3) Czy taka konstrukcja multising jest możliwa?
Oczywiście to wszystko offline.

Kodowanie jak czym? Jak silne hasło powinno być?
Cel hasła ma być taki że nawet jakby ktoś(wliczając w to wszelkiej maści służby) przejął wszystkie multisingi to bez znajomości hasła nie złamie tego do końca świata :D

Przechowywanie seeda(w przypadku multising 3 seedów).
Ja bym sie skłaniał do wygrawerowania w metalu i przechowywaniu w banku ziemnym przedtem to kodując żeby zabezpieczyć sie przed przypadkowym znalazcą.

Najważniejsze w tym wszystkim transferowanie miedzy portfelem offline a online.
a)Tu jest bardzo ważne żeby nie robić tego przez pendriva mimo takich zaleceń na stronach portfeli armory i electrum. Nie mam pojęcia czemu portfele to zalecają i nie pracują(chyba ze sie myle) nad wbudowaniem transferu przez "audio modem" albo qr code od tego zależy prawdziwe bezpieczeństwo użytkowników.

b)Przez "audio modem" drogą dźwiękową niestety nie potrafie tego zainstalować na linuxie, na androidzie zainstalowałem ale nie wiem czy to na pewno było by bezpieczne. Po za tym planuje przechowywać jedną cześć multising w skrytce i wolałbym przy podpisywaniu zachowywać sie cicho.

c)Pozostaje transfer przez qrcode. Macie jakiś gotowy patent? Albo chociaż jakiś program na linuxa przyjazny, graficzny, prosty w instalacji, żeby dało sie generować qrcode z długich textów i w drugą strone. Na tym filmiku koleś coś kombinuje: https://www.youtube.com/watch?v=ZlSC3mLjNSg
Ja i tak nie dam rady chyba tego zainstalować ale nawet jakby to czy to jest bezpieczne? Poza tym i tak to nie zbyt przyjaźnie wygląda, ja mógł bym używać tego jak by działało ale komuś początkującemu bałbym sie polecać żeby sie nie wystraszył.

Czy znacie jakieś gotowce, porady krok po kroku żeby rozwiazać te wszystkie problemy? Ci co są bardziej anglojęzyczni może napiszcie jakąś prośbę do armory i electrum żeby wdrożyli to wszystko do swoich portfeli bo dla przeciętnego użytkownika to robi sie zbyt skomplikowane.

Awatar użytkownika
jopek
Wor w zakonie

Re: Portfel offline, multising, qrcode transfer Jak? Jak? Jak?

Post autor: jopek » 24 gru 2016, 10:57

a dlaczego nie na pendrive ? Jak coś ci na kompie docelowym podkradnie z niego dane, to tak samo będzie z qrcodem czy dzwiękami. I ogólnie co chcesz transferować ? Najlepiej po prostu transakcje wygenerować i ją przenieść a nie portfele czy klucze

hamusa
Kapitan

Re: Portfel offline, multising, qrcode transfer Jak? Jak? Jak?

Post autor: hamusa » 26 gru 2016, 11:25

Kodowanie tekstu do QR: https://github.com/davidshimjs/qrcodejs
Dekodowanie kamerką: http://zbar.sourceforge.net/
I można przenosić na kartce :)

ODPOWIEDZ