Policjant z Ukrainy został aresztowany za próbę wyłudzenia łapówki w BTC

Oficer policji, który zajmuje się tak zwaną cyber przestępczością w Żytomierzy w części północnej Ukrainy został zatrzymany przez SBU (Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy) po tym, jak zażądał on rzekomo łapówki wynoszącej 5000 USD w BTC od osoby podejrzanej, w sprawie którego aktualnie prowadził śledztwo.

Miał przestępców wyłapywać a zawarł z nimi pakt

Policjant z Ukrainy prowadził śledztwo w sprawie rozpowszechniania przez jednego z mieszkańców miasta pornografii w Internecie. Postanowił on w pewnym momencie wymierzyć sam karę podejrzanemu w wysokości pięciu tysięcy USD W BTC. Ten miał przekazać łapówkę oficerowi.

Policjant obiecał rzekomo osobie podejrzanej, że sprawi, że cała jego sprawa po prostu „zniknie”. Jak to miało się wydarzyć? Obiecał, że złoży naprawdę korzystny raport, w jednym z informacyjnych punktów UNIAN.

Co więcej SBU także poinformował, że policjant poprosił początkowo mieszkańca o wysłanie w BTC łapówki, której równowartość wynosiła pięć tysięcy USD. Po określonym czasie jednak zmienił on zdanie oraz przystał na płatność poprzez wykonanie kilku mniejszych bankowych przelewów w hrywnie ukraińskiej.

Chciał nieuczciwie zarobić 5 tysięcy USD a teraz stanie przed sądem

Jednak musimy zauważyć, że ten stróż prawa zbyt długo jednak się nie cieszył ze swojego zarobku nieuczciwego. Tuż po otrzymaniu przelewu pierwszego, którego wartość wynosiła około dziewięćset osiemdziesiąt dolarów, policjant bowiem został aresztowany przez SBU.

Prokuratorzy ukraińscy wnieśli oskarżenia przeciwko samemu oficerowi. Tak naprawdę niewykluczone jest to, że śledztwo także zostanie rozszerzone dodatkowo o jego kolegów z jednostki cyber-policyjnej, którzy byli również przesłuchiwani poprzez SBU.

Kryptograficzne waluty w tak szybki sposób zyskują na popularności na samej Ukrainie, gdzie rząd prowadzi procyfryzacyjną politykę oraz politykę pro-blockchainową. Dokładnie w zeszłym miesiącu ministerstwo do spraw cyfryzacji stwierdziło, że nie będzie w żadnym wypadku dążyć do uregulowania sektora wydobycia kryptowalut.

Musimy jednak pamiętać, że rząd nas ostrzega przed wykorzystaniem wirtualnych aktywów do prania brudnych pieniędzy. Oksana Markarova, która piastuje na Ukrainie stanowisko ministra finansów w ubiegłym miesiącu, przedstawiła plany monitorowania kryptograficznych transakcji w tym kraju.

Jak widzimy na załączonym obrazku zdecydowanie nie warto postępować w ten sposób jak oficer, którego historia została przytoczona. Chciał się w nieuczciwy sposób szybko wzbogacić i nie wyszło mu to na dobre. Obecnie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej. W związku z tym chyba już nas nic nie zdziwi. Do funkcjonariusza policji mamy najczęściej zaufanie i jak najbardziej czujemy się przy takich osobach bezpiecznie. Jak widać także wśród tej grupy społecznej można natknąć się na oszusta, który wymusić chce od nas łapówkę. Nigdy nie wiadomo co nas spotka oraz jak to wszystko będzie wyglądało. Absolutnie nie powinniśmy się na takie postępowania zgadzać.

1 marca, 2020

Wiktor Antonowicz

Wiktor Antonowicz CEO projektu CoinForum.pl od 4 lat związany z branżą kryptowalut. W tym roku postanowiliśmy wraz ze znajomymi z branży uruchomić forum o kryptowalutach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *