Podatek od sprzedaży bitcoinow z zagranicy w 2016

Obrazek
Awatar użytkownika
kamiloman
Kapitan
Reputacja: 0

Podatek od sprzedaży bitcoinow z zagranicy w 2016

Post autor: kamiloman » 23 gru 2016, 21:09

Witam,

Mam pytanie, obecnie mieszkam w Azji już 2 lata i wydałem prawie wszystkie pieniądze z mojego polskiego konta na początku 2016 roku. Pracuje w Azji i place podatki w Azji, transfer pieniędzy jest bardzo drogi wiec wpadłem na pomysł żeby zrobić to poprzez kupno/sprzedaż bitcoina. Jeśli sprzedam bitcoiny za równowartość 5-8tys zl, przetransferuje je na moje puste, polskie konto na moje prywatne cele (np. żeby moc kupić bilet lotniczy używając karty) to czy muszę płacić podatek?

Nie bylem w Europie od ponad 2 lat. Czy w ogóle ktoś musi rozliczać mój podatek?

hamusa
Kapitan

Re: Podatek od sprzedaży bitcoinow z zagranicy w 2016

Post autor: hamusa » 24 gru 2016, 10:39

W PL sprzedaż BTC nie jest opodatkowana, w Azji nie wiem. Jedyny podatek jaki może cię czekać związany w jakiś sposób ze sprzedażą bitów to podatek dochodowy, ale to tylko w sytuacji gdy nie masz potwierdzenia nabycia tych bitów, czyli np w sytuacji gdy wykopałeś te bity, lub w sytuacji gdy sprzedaż je za więcej niż zakupiłeś bo kurs wystrzelił w kosmos , ale wtedy podatek płacisz tylko od różnicy w cenie zakupu/sprzedaży a nie od wartości sprzedanych bitów.

adam
Człowiek

Post autor: adam » 26 gru 2016, 11:37

Gdzie jest Twoja rezydencja podatkowa ? W Polsce czy gdzieś w Azji ? Jak odpowiesz na to pytanie to będziesz wiedział, czy w Polsce powinieneś opodatkować sprzedaż BTC.

Awatar użytkownika
pablos
Kapitan

Post autor: pablos » 26 gru 2016, 12:41

Mówiąc w skrócie podatek dochodowy płacisz do zarobu nie od obrotu.

Przykładowo wykopałeś 1BTC, cena rynkowa była 3000zł, sprzedałeś go za tą kwotę, więc zarobiłeś te 3000zł, i od tego zarobku musisz zapłacić podatek dochodowy.
Natomiast w sytuacji jak to 1BTC kupiłeś na jednej giełdzie za te 3000zł, masz potwierdzenie przelewu na giełdę tych 3000zł, i sprzedasz te bity za te 3000zł na innej giełdzie, to nie ma tu żadnego dochodu, jest tylko obrót. Czyli nie płacisz podatku dochodowego bo nic nie zarobiłeś.
Podatek może się pojawić gdy to 1BTC kupiłeś za 3000zł, kurs skoczył do góry i bity sprzedałeś po cenie 4000zł, czyli uzyskałeś 1000zł dochodu i od tego 1000zł musisz odprowadzić podatek dochodowy bo o tyle powiększył się twój majątek.

ODPOWIEDZ