Obecnie Bitcoin najpopularniejszy jest w Afryce

Od kilku lat Binance Research przeprowadza dość regularnie badania częstotliwości wyszukiwania w Internecie frazy ”Bitcoin” w poszczególnych krajach całego świata. Przez lata trendy te się zmieniają. Obecnie termin ten nie jest już tak często jak kiedyś wyszukiwany w krajach zachodnich, Azji lub Europie Wschodniej. W ostatnim czasie przoduje w tym Afryka.

Pierwsze badania w 2011 roku

Badania prowadzone są cały czas w oparciu o dane z narzędzia Google Trends. Pierwszy raz przeprowadzono je w 2011 roku i wówczas okazało się, że fraza „bitcoin” była bardzo popularna w krajach północnej Europy. Chodziło wtedy o Irlandię, Finlandię, Szwecję, Estonię, Danię, Norwegię i Islandię. Wśród przodowników w tej dziedzinie były też wtedy również Rosja i Nowa Zelandia. W latach 2012–2013 do tej czołówki dołączyły również takie kraje, jak między innymi: Australia, Kanada, Austria, Hongkong i Izrael. W tym samym czasie wyszukiwanie hasła „bitcoin” wzrastało również w stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, w Niemczech i w Wielkiej Brytanii.
Począwszy od 2014 roku w rankingach przeprowadzonych przez Binance Research w górę pięły się także Singapur i Hongkong, umacniając swoją pozycję na wyższych miejscach na dłuższy czas.

Im większy kryzys, tym większe zainteresowanie kryptowalutą

Notowania w późniejszych latach pokazują, że zainteresowanie tą kryptowalutą wzrasta w tych krajach, które borykają się z kłopotami ekonomicznymi i społecznymi.
W 2015 roku przez kilka miesięcy fraza „bitcoin” była najczęściej wyszukiwana w Grecji. Miało to prawdopodobnie związek z dużym kryzysem politycznym i gospodarczym w tym kraju. Groził mu upadek związany z ogromnym zadłużeniem finansowym i nawet z ewentualnym opuszczeniem ze struktur Unii Europejskiej. Potem do grupy liderów na tej liście dołączyła również Wenezuela. Stało się to po wyborach parlamentarnych w 2015 roku, które rok później doprowadziły do sporego kryzysu.

Obecnie dominują kraje afrykańskie

Począwszy od 2017 roku w rankingach Binanse Research zaczynają dominować kraje afrykańskie: Nigeria i Republika Południowej Afryki. I tak jest praktycznie przez cały czas, ponieważ w ciągu ostatnich dwóch lat, oba kraje nie opuściły pierwszych pozycji w tych notowaniach.
Wynika to też zapewne z napięć społecznych i gospodarczych w Nigerii. Szczególnie północno-wschodnia część tego kraju dotknięta jest wielkim kryzysem humanitarnym. Poza tym wartość waluty tego kraju systematycznie spada od 2014 roku.

W Chinach i Japonii Google dopiero na osiemnastym miejscu

Dlaczego w rankingu nie ma takich krajów jak Chiny, Japonia i Korea Południowa. Czyżby tam nikt nie interesował się bitcoinem? To nie jest tym spowodowane. Wynika z tego, że w tych krajach do wyszukiwania informacji w sieci nie używa się Googla. Korzysta się tam z innych popularnych w tej części świata wyszukiwarek. Polega się na przykład na Baidu, która jest obecnie drugą najczęściej odwiedzaną witryną po Tmall.com. Google nie znajduje się na tej liście nawet w pierwszej piętnastce.

29 września, 2019

Wiktor Antonowicz

Wiktor Antonowicz CEO projektu CoinForum.pl od 4 lat związany z branżą kryptowalut. W tym roku postanowiliśmy wraz ze znajomymi z branży uruchomić forum o kryptowalutach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Secured By miniOrange