Monero - opis

Obrazek
Ghost
Świeżak
Posty: 12
Rejestracja: 11 cze 2018, 9:52

Monero - opis

Post autor: Ghost » 12 cze 2018, 10:48

Monero (XMR) to kryptowaluta typu open-source stworzona w kwietniu 2014 roku, która koncentruje się na prywatności i decentralizacji, która działa w systemach Windows, macOS, Linux, Android, iOS i FreeBSD. Monero wykorzystuje księgę publiczną do rejestrowania transakcji, podczas gdy nowe jednostki są tworzone w procesie o nazwie wydobycie. Monero dąży do ulepszenia istniejącego projektu kryptowaluty poprzez zasłonięcie nadawcy, odbiorcy i kwoty każdej dokonanej transakcji, jak również uczynienie procesu wydobycia bardziej egalitarnym.

Nacisk na prywatność przyciąga nielegalne wykorzystanie przez osoby zainteresowane unikaniem egzekwowania prawa. Egalitarny proces wydobycia umożliwił dystrybucję wysiłków wydobywczych, otwierając nowe możliwości finansowania zarówno dla legalnych wydawców internetowych, jak i złośliwych hakerów, którzy ukrywają kod wydobywczy w witrynach i aplikacjach.

W przeciwieństwie do wielu kryptowalut, które są pochodnymi Bitcoin, Monero opiera się na algorytmie CryptoNight, który pochodzi z protokołu CryptoNote. Posiada znaczące różnice algorytmiczne związane z zaciemnianiem bloków. Zapewniając wysoki poziom prywatności, Monero jest zamienne, co oznacza, że ​​każdą jednostkę waluty można zastąpić inną jednostką. To sprawia, że ​​Monero różni się od kryptowalut publicznych, takich jak Bitcoin, gdzie adresy z monetami wcześniej powiązanymi z niepożądaną działalnością mogą zostać umieszczone na czarnej liście, a ich monety odrzucane są przez innych użytkowników.

W szczególności sygnatury pierścieniowe łączą dane wejściowe wydawcy z grupą innych, co utrudnia wykładniczo powiązanie każdej kolejnej transakcji. Ponadto, "ukryte adresy" generowane dla każdej transakcji uniemożliwiają odkrycie faktycznego adresu docelowego transakcji przez kogokolwiek innego niż nadawca i odbiorca. Wreszcie mechanizm "transakcji poufnych" ukrywa przekazaną kwotę.

Monero zaprojektowano tak, aby był odporny na specyficzne dla aplikacji układy scalone, które są powszechnie używane do wydobywania innych kryptowalut, takich jak Bitcoin. Może być wydajnie wydobywany na sprzęcie klasy konsumenckiej, takim jak x86, x86-64, ARM i GPU.

Źródło: Wikipedia

ODPOWIEDZ