Machine learing to jedyny sposób, aby poznać przyszły kurs bitcoina

Mistrzowie danych opracowali metodą, która przewiduje ceny kryptowalut w rzeczywistym czasie w oparciu o technologię maszynowego uczenia. Czy uda się Wam zarobić dzięki metodzie tej, to jest już waszą sprawą.

Jest to niemożliwe do przewidzenia

Analiza fundamentalna, analiza techniczna, matematyka, statystyka, wzory, przeróżne narzędzia oraz metody próbują zgodnie dowieść, jakie konkretne ceny kryptowalut jutro ujrzymy. W zasadzie jak dotąd wszystko, o czym wiemy, nam nie pozwoliło ze stu procentową skutecznością przewidzieć samego kursu bitcoina. Właściwie to skuteczność stuprocentowa samego przewidywania jest już jak najbardziej wiedzą, a nie predykcją. Musimy to mieć jak najbardziej na uwadze.

Prognoza cen przyszłych kryptowalut jest o wiele trudniejsza od samego przewidywania cen na tradycyjnym rynku. Na to się składa sytuacja polityczna, sytuacja gospodarcza, wyzwania ekonomiczne, kwestie bezpieczeństwa, fluktuacja nieznośna cen kryptowalut, konkurencja wewnętrzna czy też postęp technologiczny niepohamowany.

Jednak pomimo wymienionych powyżej trudności spekulanci, analitycy, ekonomiści oraz naukowcy się w żadnym wypadku nie poddają. Jedną właśnie z takich osób jest Abhinav Sagar, który jest machine learning researcher oraz data scientist na jednej z politechnik najlepszych w Indiach, VIT.

Deep Learning – nad wyraz głęboko

Sagar się specjalizuje w projektowaniu samouczących się systemów oraz w oparciu o to właśnie, zbudował schemat, który ceny kryptowalut przewiduje w rzeczywistym czasie. Co ważne, posłużył się on rekurencyjną sztuczną neuronową siecią Long Short-Term Memory (LSTM).

Schemat budowy właśnie takiego systemu Sagar na swoim blogu opublikował, a kod jak i także funkcje wyróżnione umieścić na GitHubie w repozytoriach.

Musimy tak naprawdę przejść przez cztery kroki, aby w rzeczywistym czasie móc przepowiedzieć wszelkie ceny kryptowalut. Do tego celu właściwie potrzebujemy: dostawcy danych właśnie o kryptowalutach w rzeczywistym czasie, przygotowane dane do testowania oraz do treningu. Co więcej musi przewidzieć także ceny kryptowalut przy użyciu neuronowej sieci LSTM oraz także zwizualizować wyniki.

Co więcej także naukowiec w zbiorze danych umieścił wszystkie parametry typu: obrót, cena, pozycje open, low, hight itd. W przypadku tym przy pomocy serwisu o nazwie CryptoCompare.

Nasz badacz zaczął od samego treningu systemu oraz maszyny. Bazował na historycznych danych. Po tym rozpoczął w rzeczywistym czasie testowanie.

Swoją drogą to naprawdę bardzo ciekawe jest to, że na zimę się odnotowuje dołek, a na lato z kolei górkę, w zasadzie to jak w życiu, chociaż jest to tylko i wyłącznie jeden rok.

Następnie także przy użyciu miernika statystycznego zmienności MAE (Mean Absolute Error) uruchomił w pełni system.

Jak widzimy na obrazu, system taki idealny nie jest, ale tak naprawdę wzorcowy niepokojąco.
A Wy jak oceniacie wszelkie wysiłki badacza? Może znacie jakiś lepszy sposób na samą predykcję cen kryptowalut w rzeczywistym czasie przy pomocy właśnie machine learning’u?
Czytaj więcej: Bitcoin Wielka Brytania
4 grudnia, 2019

Wiktor Antonowicz

Wiktor Antonowicz CEO projektu CoinForum.pl od 4 lat związany z branżą kryptowalut. W tym roku postanowiliśmy wraz ze znajomymi z branży uruchomić forum o kryptowalutach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *