Litecoina co to jest? – Jakie prognozy? Cena i Kurs

Wraz ze wzrostem popularności kryptowalut, tranderzy poszukują alternatywnych walut do Bitcoina oraz Ethereum, w które mogliby zainwestować środki. Coraz większą uwagę skupia na sobie Litecoin.

Do Litecoin wiele osób podchodzi jak do małego brata Bitcoina. To waluta peer-to-peer, zyskująca popularność od 2011 roku, czyli od kiedy zadebiutowała. Litecoin umożliwia bezpośredni przelew środków od osób lub firm, unikając konieczności korzystania z pośrednika, np. banku lub podmiotu zajmującego się przetwarzaniem płatności. Sieć przy pomocy wzorów matematycznych odpowiednio funkcjonuje i pozwala  użytkownikom samodzielnie kontrolować posiadane środki. Ma szybsze tempo potwierdzania transakcji oraz zwiększoną pamięć masową niż Bitcoin.

Szybkość walut

Litecoin i Bitcoin opierają się na identycznym kodzie źródłowym, jednak występują znaczące różnice. Litecoin posiada zwiększoną szybkości transakcji. Czas generowania przez niego bloków jest o 4 razy szybszy niż w przypadku Bitcoina. Wówczas szybciej potwierdzana jest legalność transakcji oraz zwiększona jest ilość przetwarzanych transakcji, co sprawia, że w przyszłości nie będzie konieczne dokonywanie zmian w oprogramowaniu.

Liczba monet – limity

Niektóre kryptowaluty posiadają wartość wewnętrzną z uwagi na występowanie ograniczonej podaży. Wartość jest ustalana w momencie powstania i nie może być później zmnieniona. Dla porównania Bitcoin ma 21 mln monet, a Litecoin aż 4 razy tyle.

Kapitalizacja rynkowa monet 

Bitcoin posiada pewniejszą kapitalizację rynkową w odniesieniu do Litecoina. Jednak warto pamiętać, że Litecoin znajduje się na jednym z pięciu pierwszych miejsc w rankingu kryptowalut. Ranking jest zależny od ceny i liczby monet.

Kwestie bezpieczeństwa

Szyfrowanie portfela umożliwia nie tylko ochronę przeprowadzanych inwestycji, ale także podglądanie przebiegu transakcji oraz aktualnego salda posiadanego rachunku. Konieczne jest wprowadzenie hasła zanim zostaną wykorzystane Litecoiny. Użytkownik zyskuje ochronę przed wirusami, okradających portfele portfel i prawidłowy przebieg wysyłki płatności.

Kryptowaluty z powodzeniem mogą służyć do opłacania towarów oraz usługi, ponieważ coraz więcej sklepów zezwala na płatność Litecoinami. Co więcej, za pomocą Litecoina można przekazywać środki rodzinie oraz znajomym z uwagi na szybkość oraz niską cenę transakcji. W przeciwieństwie do Bitcoina, którego opłaty transakcyjne nieustannie rosną.

Wzrost zainteresowania kryptowalutami wśród inwestorów jest spowodowany znacznymi wahaniami z uwagi na brak kontroli państwa na rynku kryptowalut. Zmiana wartości Litecoina sprawiła, że wiele osób w krótkim czasie pomnożyło swój majątek. 18 grudnia 2017 roku wartość Litecoina wynosiła  360,93 USD, co w odniesieniu do ceny z poprzedniego roku 4,40 USD, sprawiło, że jego wartość wzrosła aż o 8200%. Stawarza to warunki do przechowywania majątku w Litecoinach.

Bitcoin i litecoin różnią się pomiędzy sobą algorytmem, wykorzystywanym do rozwiązania bloku. Bitcoin posiada algorytm SHA-256 a Litecoin opiera się na Scrypt, który jest intensywniejszy. Wykorzystywana jest także inna ilość monet przy każdym znalezieniu rozwiązania. Transakcja zawarta przez użytkownika musi być przydzielona do innych transakcji, które we wcześniejszym momencie były wysłane z chronionego bloku.

Górnicy to komputery, które służą do wykorzystywania cyklu GPU/CPU do pokonywania problemów matematycznych. Odbywa się to podczas przekazywania danych poprzez algorytm. Dzieje się tak dopóki zbiorowa moc nie rozwiążę problemu. Wówczas wszystkie transakcje są kontrolowane i legalizowane.

Za rozwiązanie bloku, górnicy, otrzymują nagrody. Jej wielkość jest zależna od liczby uczestników, ale najsilniejsze jednostki otrzymują najwięcej. Osoby zainteresowane kryptowalutami dążą do bycia członkiem grup, aby połączyć swoją moc obliczeniową z innymi członkami. Wówczas wzrasta szansa na nagrodę.

Warto pamiętać, że nie każda platforma wydobywca umożliwia posiadanie specyfikacji do produkcji Litecoina. Aktualnie jest to proces o wiele bardziej skomplikowany i konieczne jest posiadanie lepszego i droższego sprzętu, który pozwoli ostatecznie zarobić zadowalające dochody.

Litecoiny można nabyć poprzez ich wydobycie, ale również w drodze wymiany za inną kryptowalutę na giełdzie. Istnieją giełdy, które zezwalają na zakup Litecoina za tradycyjne pieniądze. Trudności podczas zakupu pojawiają się z uwagi na potwierdzenia konta oraz prowizje. Jest to rozwiązanie dla osób, które posiadają do dyspozycji dużą ilość gotówki, aby w ostateczności móc osiągnąć zadowalający dochód.

Do zakupu Litecoina konieczne jest posiadanie portfela, czyli specjalistycznego programu lub urządzenia, które umożliwia przechowanie i dokonywanie transakcji kryptowalutami. Portfele nie cechują się niezawodnością, nadal występują sytuacje, w których są przedmiotem ataków hakerskich. Skuteczny atak sprawia, że środki już nigdy nie wrócą do legalnego właściciela.

Kupno Litecoina jest raczej przeznaczone dla zdecydowanych osób. W przypadku użytkowników, którzy chcieliby odnieść korzyści z tyt. zmiany ceny Litecoina, mogą skorzystać z Libertex. Charakteryzują się nieskomplikowanym i komfortowym sposobem handlu CFD, czyli tzw. kontraktu.

15 października, 2019

Wiktor Antonowicz

Wiktor Antonowicz CEO projektu CoinForum.pl od 4 lat związany z branżą kryptowalut. W tym roku postanowiliśmy wraz ze znajomymi z branży uruchomić forum o kryptowalutach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Secured By miniOrange