Kryptowaluty a vat i podatek dochodowy

Jaki podatek płaci się za bitcoina?

Kryptowaluty z roku na rok cieszą się w Polce oraz na całym świecie coraz większą popularnością. Nie ma się co dziwić temu zjawisku – wiele osób dzięki kryptowalutom pomnożyło już swoje majątki tak mocno, że zostały milionerami. Zyski inwestycyjne z tytułu kryptowalut mogą być naprawdę ogromne.W niniejszym artykule w sposób dokładny tłumaczymy, czym są kryptowaluty. Zapraszamy do lektury!

Kryptowaluta – co to takiego?

Kryptowaluta to słowo, które w naszym kraju staje się coraz bardziej znane. Nie wszyscy jednak dokładnie wiedzą, co kryje się pod tym pojęciem. Warto wiedzieć, iż kryptowaluta to rozproszony, innowacyjny system księgowy, który odpowiada za przechowywanie informacji o stanie posiadania w umownych jednostkach. Mówiąc prościej: jedną z najważniejszych cech charakterystycznych kryptowalut jest fakt, iż działają one w sposób wirtualny. Każda osoba, która posiada kryptowalutę, ma ją na swoim komputerze, w aplikacji w smartfonie w tak zwanym portfelu, do którego logować może się tylko ona sama.

Jeśli właściciel kryptowaluty zechce dokonać transakcji sprzedaży, to odbywa się ona w sposób bezpośredni między nim a potencjalnym kontrahentem. Wszystkie jednostki kryptowalut posiadają unikalne kody. W nich są zawarte informacje, dzięki którym niemożliwe jest ich kopiowanie oraz ponowne wydatkowanie. Bardzo istotną kwestią dotyczącą kryptowalut jest również fakt, iż są one w pełni niezależne. Jedyną rzeczą, która weryfikuje ich wartość, jest popyt. Nie istnieje w chwili obecnej żaden regulator, który sprawowałby nad tym rynkiem jakąkolwiek kontrolę. Nie ma czegoś takiego jak Bank Kryptowalut, który mógłby podejmować decyzje dotyczące zwiększania podaży danych kryptowalut.

Wszystkie kwestie związane z tym, ile danej kryptowaluty pojawi się na rynku, są podejmowane w sposób indywidualny przez każdego z ich właścicieli na początkowym etapie ich projektowania. Następnie wartość poszczególnych kryptowalut kształtuje rynek, a dokładniej zainteresowanie, które wzbudzi wśród potencjalnych kupców. Obrót wszystkimi kryptowalutami odbywa się drogą elektroniczną. Nie bierze w tym procesie udziału żaden system bankowy. Transakcje nie są zatem w żaden sposób nadzorowane. Nie ma podmiotów, które poinformowałyby urzędy skarbowe o tym, iż dokonaliśmy dużej transakcji kryptowalutowej, której wartość przekraczałaby 15 tysięcy euro. Nikt nie ma również prawa do tego, aby zablokować nasze konto. W świecie kryptowalut nie istnieją też komornicy.

Podstawowym słowem, które może scharakteryzować cały istniejący obecnie rynek kryptowalut, jest “wolność”. Wszyscy uczestnicy tego rynku są sobie równi. Nie istnieją ograniczenia, a każdy, kto chce tutaj zainwestować, ma równe szanse na osiągnięcie sukcesu. Waluty elektroniczne są w 100% wolne od wpływów polityków, krajowych oraz międzynarodowych instytucji finansowych.

Kryptowaluty a VAT i podatek. Czy od kryptowalut płaci się podatki?

Wiele osób planujących rozpoczęcie swojej przygody z kryptowalutami, zadaje sobie następujące pytanie: “kryptowaluty jaki vat?“. W chwili obecnej kwestie związane z płatnością podatków za obracanie kryptowalutami są mocno skomplikowane. Jeszcze jakiś czas temu polskie urzędy skarbowe, odpowiadając na pytanie “kryptowaluty jaki vat“, odpowiadały, iż wirtualnych walut nie można uznawać za środki płatnicze, dlatego też nie podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług. Takie opinie wydawały między innymi Izby Skarbowe w Katowicach czy w Łodzi.

Kryptowaluty a VAT i podatek. Jaki podatek płaci się za bitcoina?

Kryptowaluty jaki podatek należy od nich zapłacić? Warto wiedzieć, iż wiele zmian prawnych wprowadziło również orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 22.10.2015. W orzeczeniu tym stwierdzono, iż jedynym przeznaczeniem kryptowaluty o nazwie bitcoin jest funkcja środka płatniczego.

Kryptowaluty a VAT i podatek. Kryptowaluty podatek 2019.

Kryptowaluty podatek 2019. Warto wiedzieć, iż Trybunał w swoim orzeczeniu przyznał również, iż wszelkie transakcje związane z używaniem kryptowalut powinny być zwolnione z płacenia podatku VAT. Dlatego też, jeśli ktoś zastanawia się nad tym – kryptowaluty jaki podatek, to odpowiedź jest prosta. Od kryptowalut nie trzeba płacić podatku VAT.

4 lipca, 2019

Wiktor Antonowicz

Wiktor Antonowicz CEO projektu CoinForum.pl od 4 lat związany z branżą kryptowalut. W tym roku postanowiliśmy wraz ze znajomymi z branży uruchomić forum o kryptowalutach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *