Kopie zapasowe portefla BTC - multibit HD i jaxx

Obrazek
legolas
Człowiek
Reputacja: 0

Kopie zapasowe portefla BTC - multibit HD i jaxx

Post autor: legolas » 19 kwie 2017, 12:02

Proszę o wyjaśnienie nurtującej mnie kwestii, bo dostaję już oczopląsu od czytania wszystkiego na temat kryptowalut. Mam na komputerze dwa portfele (multibit hd oraz jaxx). W każdym wygenerowałem 12 słów przypisanych do konkretnego portfela. Powiedzmy, że w ciągu tygodnia wykonam na tych portfelach 10 transakcji i końcowy stan będzie wynosił 1,221 BTC. Czy jak utracę komputer to do odtworzenia transakcji, stanu BTC itd. wystarczy instalacja aplikacji i te 12 słów powiązanych z portfelem? Czy po każdej transakcji powinno się robić jakieś kopie zapasowe czy portfel zajmuje się tym sam? Z góry dzięki za pomoc w rozwianiu wszelkich wątpliwości.

Awatar użytkownika
suprek
Człowiek

Re: Kopie zapasowe portefla BTC - multibit HD i jaxx

Post autor: suprek » 20 kwie 2017, 9:37

Backup każdego portfela HD to te właśnie 12 słów + ew. hasło jeżeli było zakładane.

legolas
Człowiek

Post autor: legolas » 21 kwie 2017, 19:13

Ok - tylko czy te 12 słów generuje się każdorazowo po zmianie stanu portfela czy tylko raz po jego utworzeniu?

Awatar użytkownika
suprek
Człowiek

Post autor: suprek » 22 kwie 2017, 10:48

Awatar użytkownika
porek
Wor w zakonie

Post autor: porek » 23 kwie 2017, 10:08

Bitcoiny nie są przechowywane w portfelu. W sieci blockchain zapisane są wszystkie Twoje transakcje oraz aktualny stan adresów na których masz BTC. A portfel daje Ci dostęp do tych bitcoinów. Portfele pamiętają ostatnie transakcje i aktualny stan, ale nie jest to istotne, nie muszą tego pamiętać, nie ma to wpływu na stan Twojego konta. Własny portfel można traktować jako klucz do sejfu a nie jako sejf.

Awatar użytkownika
zumman
Wor w zakonie

Post autor: zumman » 24 kwie 2017, 9:34

Mam pytanie, posiadam portfel Multibit HD na komputerze. Jeśli ktoś ukradnie mi komputer lub uszkodzi się w jakiś sposób to będę w stanie odzyskać Bitcoiny, które znajdują się w tym portfelu ?

Awatar użytkownika
reto
Wor w zakonie

Post autor: reto » 25 kwie 2017, 21:50

Przy pierwszym uruchomieniu portfela przeczytałeś komunikaty?
Wyraźnie chyba informuje, że z seeda (tych 12 słów) można odzyskać Bitcoiny.
Oczywiście, zakładając, że złodziej nie prześle ich szybciej.

Polecam Electrum - w przeciwieństwie do Multibit HD obsługuje dynamiczne opłaty i RBF.

Awatar użytkownika
zumman
Wor w zakonie

Post autor: zumman » 27 kwie 2017, 11:16

ale złodziej musiałby znać 12 słów z seeda , żeby mieć dostęp do Bitów ?
Czyli jeśli ktoś inny dostałby te moje 12 słów z seeda, zainstalował sobie Multibit HD na innym kompie to mógłby mieć dostęp do moich coinów i je wysyłać ?

Awatar użytkownika
reto
Wor w zakonie

Post autor: reto » 30 kwie 2017, 9:51

seed jest potrzebny do odzyskania portfela, czyli przywrócenia go np. na innym komputerze.
Jeżeli ktoś ukradnie Twój komputer, dlaczego miałby potrzebować seed, skoro jest tam już Twój portfel?
Pomyśl logicznie: potrzebujesz wpisywać seed przy każdej transakcji? Jeżeli nie, dlaczego złodziej miałby potrzebować?

"Czyli jeśli ktoś inny dostałby te moje 12 słów z seeda, zainstalował sobie Multibit HD na innym kompie to mógłby mieć dostęp do moich coinów i je wysyłać ?"
Oczywiście, że tak.

Awatar użytkownika
zumman
Wor w zakonie

Post autor: zumman » 01 maja 2017, 22:10

Ok, portfel będzie. Natomiast żeby się do niego dostać potrzebne jest hasło, a nie seed bez hasła nie dostanie się do portfela?
Zeby wysłać coiny wystarczy, że się zaloguję tzn. wpisze hasło, podaję adres i wysyłam.

Nie do końca to wszystko rozumiem. To gdzie w końcu znajdują się moje coiny, w sieci?
To co ja mam w moim portfelu?

ODPOWIEDZ