Kongres USA postanowił odciąć Iran od kryptowalut

Po raz kolejny w Iranie pojawiły się kłopoty w związku z kryptowalutami. Teraz jednak przyczyną problemów są nic innego jak Stany Zjednoczone. Saeed Zarandi, który jest asystentem ministra przemysłu, handlu i dostaw w Iranie, w rozmowie z mediami powiedział jakoby Kongres Stanów Zjednoczonych był w trakcie prac nad uniemożliwieniem dostępu do cyfrowych walut dla jego kraju. O tym poinformował 6 lipca Al-Fars, który jest lokalnym serwisem informacyjnym.

Zarandi mówi o tym, jakie są jego zdaniem przyczyny tego stanu rzeczy. Według niego bowiem Kongres widzi w kryptowalutach narzędzie pozwalające na unikanie przez państwa sankcji. Mogą one również służyć podczas prania brudnych pieniędzy. Z powodu tych wszystkich niebezpieczeństw, Kongres Stanów Zjednoczonych planuje uchwalenie ustawy, która będzie miała za zadanie blokowanie Iranowi dostępu do kryptowalut.

Iran a kryptowaluty

Asystent ministra podaje, że kwestie regulujące odnośnie do cyfrowych walut pozostają nadal nierozwiązane. Utrzymuje jednak, iż ministerstwa irańskie, dążą do rozstrzygnięcia tej kwestii i w tym celu współpracują z Centralnym Bankiem Iranu.

Już w grudniu 2018 roku USA podejmowało kroki w kierunku jak największego utrudnienia Iranowi dostępu do kryptowalut. Senat oraz Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych bowiem już w zeszłym roku dyskutowały projekty ustaw w duchu sprzeciwu dla nielegalnego finansowania państwa irańskiego.

Natomiast pod koniec tego roku Bank Centralny Iranu zdradzili informacje o planach emisji krajowej kryptowaluty, w czym według doniesień pomagają im eksperci rosyjscy. Plany zostały potwierdzone przez urzędników w Teheranie na konferencji prasowej dotyczącej tego tematu. Widziano pewne podobieństwa tego projektu z wenezuelskim Petro. Mimo planów, nowa kryptowaluta, PayMon, do tej pory nie ukazała się światu.

Ostatnimi czasy można odnieść wrażenie, iż Iran reprezentuje całkiem dwuznaczne podejście do miningu. Irańskie władze bowiem skonfiskowały (pod koniec czerwca tego roku) mniej więcej aż 1000 maszyn, które służyły do wydobywania Bitcoinów. Poskutkowało to likwidacją dwóch sporych kopalni cyfrowych walut w kraju. Bezpośrednio przed tym wydarzeniem Ministerstwo Energii w Iranie ogłosiło wytłumaczenie dla podejmowania tak radykalnych kroków przez władze. Kopalnie kryptowalut podnoszą bowiem drastycznie zużycie energii elektrycznej. Irański rząd i tak już dopłaca 1 miliard USD każdego roku, a więc takie kroki jak nawet odcinanie tego typu kopalni od prądu, było jednym z dobrych dla władz rozwiązań.

Inflacja

W Iranie inflacja to problem, który dotyka niestety każdego obywatela. Jednym ze sposobów, aby nie stracić wszystkich swoich oszczędności, które mogą zostać spowodowane poprzez wahania wartości pieniądza, jest kupowanie cyfrowych walut. W tym momencie jednak tego typu działania są regularnie i skutecznie utrudniane poprzez blokowanie im dostępu do LocalBitcoins i nie tylko. O tym wspominaliśmy już kiedyś tutaj.

7 lipca, 2019

Wiktor Antonowicz

Wiktor Antonowicz CEO projektu CoinForum.pl od 4 lat związany z branżą kryptowalut. W tym roku postanowiliśmy wraz ze znajomymi z branży uruchomić forum o kryptowalutach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *