Jak wybrać bezpieczną Polską giełdę kryptowalut?

Wybieraj tylko bezpieczne giełdy kryptowalut

Giełda kryptowalut jest jednym z ważniejszych miejsc w świecie inwestorów w waluty wirtualne. Czym jest i w jaki sposób można bezpiecznie dokonywać tam transakcji? Na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Czy wiesz, czym jest giełda kryptowalut?

Kryptowaluty mogą być definiowane dwojako: jako aktywa oraz jako waluty. Giełda kryptowalut jest naturalnie miejscem, w którym dokonuje się wymiany jednostek poszczególnych rodzajów pieniądza wirtualnego oraz tokenów. Dla porównania z pieniądzem tradycyjnym – transakcje kupna i sprzedaży waluty krajowej można dokonać zarówno w kantorach, jak i na giełdach tradycyjnych (poprzez zakup akcji lub obligacji).

Zobacz również: Czy Bitcoin i kryptowaluty są bezpieczne?

Natomiast w świecie waluty cyfrowej miejscem wymiany jest własnie giełda kryptowalut, platforma internetowa, na której dochodzi do konwersji waluty tradycyjnej na cyfrową (na przykład złotówki na Bitcoin). Giełda kryptowalut to także portal umożliwiający handel krypto-krypto, chociażby Bitcoin na Ethereum, przy czym zamiana możliwa jest jedynie w ramach par, które dana platforma oferuje.

Można zatem stwierdzić, że giełda jest swego rodzaju pośrednikiem, który, w oparciu o technologię blockchain, umożliwia szybką i prostą wymianę kryptowalut na inny pieniądz cyfrowy lub walutę tradycyjną. Przy czym w przypadku tego pierwszego, ze względu na to, że ma on jedynie postać wirtualną, chcąc kupić jeden z  tych środków pieniężnych w formie fizycznej, trzeba skorzystać z bitomatów lub kantorów wymiany.

Rola giełdy kryptowalut na rynku

Podstawowym obowiązkiem giełdy pieniądza cyfrowego na rynku jest umożliwienie kupna lub sprzedaży kryptowalut. Co bardzo ważne, platforma ta umożliwia podgląd ofert kupna oraz sprzedaży, co oznacza, że uczestnicy giełdy mogą sprawdzić, ile z nich znajduje się przed ich zleceniem. Jest to przydatne w przypadku, w którym inwestorowi zależy na czasie i pozwala mu przelicytować inne oferty dzięki zaproponowaniu wyższej ceny kupna lub sprzedaży.

Trzeba jednak pamiętać, że obecnie, dzięki sporej konkurencji na rynku giełd kryptowalut, portale te oferują znacznie więcej niż tylko możliwość zawierania transakcji. Do nowych funkcjonalności należą chociażby dostęp do nowych tokenów lub kryptowalut albo IEO. Niektóre giełdy stawiają na edukację, umożliwiając trading nawet osobom z niewielkim doświadczeniem.

Przeczytaj więcej: Jak rozpocząć trading na kryptowalutach?

W większości przypadków internetowe giełdy są scentralizowanie, chociaż zaczyna się to powoli zmieniać. Wraz z rozwojem świata kryptowalut pojawia się więcej ich zdecentralizowanych odpowiedników albo platformy scentralizowane udostępniają swoje wersje zdecentralizowane. Różnica miedzy nimi, w teorii, jest taka, że giełdy zdecentralizowane nie pełną funkcji pośrednika. W praktyce jednak wszystkie transakcje parowane są w blockchainie, a środki użytkownika przechowywane w portfelu, do którego ma on klucz prywatny dla zachowania bezpieczeństwa. Dodatkowo za wymianę trzeba platformie zapłacić prowizję.

Zdecentralizowane giełdy kryptowalut poleca się osobom, które mają doświadczenie w obrocie pieniądzem wirtualnym. W przypadku początkujących inwestorów lepszym wyjściem będzie portal scentralizowany. Trzeba jednak pamiętać, że na giełdzie przechowuje się środki tak długo, jak jest to konieczne. Jeśli nie zamierzamy dokonywać wymiany, lepiej jest przechowywać kryptowalutę w portfelu, najlepiej takim zabezpieczonym kluczem prywatnym.

Ważne temat na forum: Giełda Bitmarket zamknięta – Lista poszkodowanych

Jak wybrać najlepszą giełdę

Pierwszym krokiem jest dokładne sprawdzenie kosztów przeprowadzania transakcji (prowizji od kupna lub sprzedaży) oraz wolumenu zarejestrowanych transakcji. To ostatnie kryterium, o ile jest wysokie, pozwoli na łatwiejszą wymianę. Oczywiście niezwykle istotna jest kwestia bezpieczeństwa, a więc zabezpieczenie naszych środków przed kradzieżą.

Dobrze jest sprawdzić, czy giełda oferuje uwierzytelnienie wielopoziomowe (2FA) lub to, gdzie giełda jest zarejestrowana i jakiego typu podmiotem jest. Dodatkowo można zweryfikować fakt, czy osoby ją prowadzące są jawne i możliwe do wyszukania w mediach społecznościowych. Początkującym traderom przyda się również obsługa w języku polskim.

11 lipca, 2019

Wiktor Antonowicz

Wiktor Antonowicz CEO projektu CoinForum.pl od 4 lat związany z branżą kryptowalut. W tym roku postanowiliśmy wraz ze znajomymi z branży uruchomić forum o kryptowalutach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *