Jak sprzedać Bitcoiny BTC? – Poradnik krok po kroku

Sprzedaż Bitcoinów wymaga większego wysiłku niż ich nabycie. Osoby, które chcą sprzedać swoje kryptowaluty, mogą to zrobić przy pomocy: transakcji peer-to-peer, handlu bezpośredniego lub przedstawienia swojej oferty na giełdzie wirtualnych walut.

Handel bezpośredni

Najczęściej posiadacze kryptowalut podczas sprzedaży Bitcoinów decydują się na handel bezpośredni z inną osobą. Najbardziej polecane jest skorzystanie z platformy wymiany kryptowalut. Stanowi gwarancję wywiązania się z umowy przez drugą stronę.

Sprzedaż na platformie wymaga rejestracji. W większości kantorów internetowych konieczna jest weryfikacja, która potwierdza podane dane osobowe i zapobiega praniu brudnych pieniędzy. Ukończenie tego procesu umożliwia pełne skorzystanie z platformy. Ponadto, przekazują informację o użytkownikach zainteresowanych kupnem.

Warto zweryfikować platformę, na której ma być dokonywana transakcja. Można podeprzeć się opiniami i doświadczeniami innych użytkowników zamieszczonymi na forach lub blogach.

Handel bezpośredni kryptowalut umożliwia np. Coinbase, LocalBitcoins.

Sprzedaż na giełdzie kryptowalut

Transakcje zawierane na giełdzie kryptowalut charakteryzują się występowaniem pośrednika, który posiada środki kupujacego oraz sprzedającego. W tym przypadku także należy założyć stosowne konto oraz zweryfikować swoją tożsamość. Może to potrwać także przez kilka dni. Po umożliwieniu zalogowania, wystarczy wyłącznie wystawić ofertę sprzedaży. Przedstawia się rodzaj waluty, ilość oraz cenę wywoławczą.  Po znalezieniu zdecydowanego użytkownika, giełda kończy transakcję. Po zaksięgowaniu środków na koncie użytkownika, możliwa jest ich wypłata na konto bankowe.

Podczas wyboru giełdy należy zwrócić uwagę na opłaty transakcyjne. Warto zweryfikować płynność giełdy oraz współpracę z bankami. Giełdy nie powinny być miejscem gromadzenia kryptowalut, ponieważ są narażone na ataki hakerskie.

Charakterystyka transakcja peer-to-peer

Cechą charakterystyczną platoformy peer-to-peer jest łączenie osób o różnych, ale uzupełniających potrzebach. Przeznaczone są dla osób, które chcą przy pomocy karty kredytowej kupić kryptowaluty jak i dla osób, które chcą zapłacić kryptowalutą, w miejscu gdzie nie jest możliwa taka forma zapłaty. Platforma umożliwia posiadanie przez użytkowników depozytu dla transakcji oraz stworzenie portfela do przechowywania kryptowalut.

Korzystanie z tych transakcji wymaga przejścia weryfikacji. Koniecznością jest uiszczenie opłaty transakcyjnej. Po sprzedaży BTC konieczna jest wypłata na  konto bankowe, co często trwa długo.

Platformy peer-to-peer to m.in.: OpenBazaar i Purse.

Sprzedaż BTC w specjalnym bankomacie Bitcoina

Wizualnie przypomina tradycyjny bankomat, a w rzeczywistości nie mają punktów wspólnych. Łączą się wyłącznie z internetem. Bankomaty Bitcoina umożliwiają zamianę gotówki na Bitcoiny. Wydają użytkownikowi papierowy paragon,a na którym wydrukowany jest kod QR. Pozwala przenieść środki do portfela w sieci Blockchain. Zazwyczaj pobierają bardzo wysokie opłaty transakcyjne. Dwukierunkowa funkcjonalność nie jest możliwa w każdym bankomacie. W większości można nabyć głównie BTC, ponieważ wielu operatorów nie włącza operacji sprzedaży.

Jak przebiega sprzedaż osobista?

Sprzedaż BTC dla innej osoby wymaga zeskanowania kodu QR i przekazania Bitcoinów na wskazany adres publiczny portfela kryptowalutowego. Następnie  należy odebrać od niej gotówkę. Te transakcje powinny być dokonywane z zaufanymi osobami. Obca osoba może nie zapłacić za kupione bitcoiny i nie wywiązać się z zawartej między wami umowy. Nie istnieje możliwość cofnięcia wykonanej transakcji.

Przeznaczona jest dla osób, które chcą pozostać anonimowe. Należy pamiętać o ostrożności, w szczególności przy dużych sumach. Najlepiej, żeby odbywały się w miejscu publicznym z dostępem do internetu. Sprzedaż z domu prywatnym może być naprawdę niebezpieczna.

Wypłata środków – jak przebiega?

Wypłata środków może być bardzo czasochłonna i skomplikowana. Najpopularniejsze giełdy kryptowalutowe obsługują międzynarodowe przelewy bankowe, a nawet wypłaty na kartę kredytową albo debetową. Długość przekazywania środków uzależniona jest od kraju i sumy. Za szybszy przelew banki mogą pobrać dodatkową opłatę.

22 września, 2019

Wiktor Antonowicz

Wiktor Antonowicz CEO projektu CoinForum.pl od 4 lat związany z branżą kryptowalut. W tym roku postanowiliśmy wraz ze znajomymi z branży uruchomić forum o kryptowalutach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *