Jak rozpocząć trading na kryptowalutach?

Bitcoin trading automatyczny - czy warto?

Pieniądz cyfrowy to doskonały sposób na zarabianie pieniędzy, a handel CFD na kryptowalutach staje się coraz bardziej popularny również w naszym kraju. Jak rozpocząć trading na kryptowalutach i czy warto stosować go w wersji automatycznej – tym zajmiemy się w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do czytania.

Handel CFD – czym jest i jak w niego wejść

CFD, a więc Contract for Difference, to jeden z rodzajów sposobów inwestowania na takich giełdach jak Forex. Kontrakt CFD to umowa pomiędzy dwoma stronami, które zobowiązują się do rozliczenia kwoty równej różnicy między ceną otwarcia a ceną zamknięcia pozycji. Z tego powodu ten sposób rozliczenia nazywa się właśnie kontraktem różnic kursowych. Kontrakt CFD jest instrumentem pochodnym, a to oznacza, że inwestor jest tak naprawdę posiadaczem instrumentu bazowego i spekuluje, czy jego cena wzrośnie, czy nie.

Kontrakt ten jest również instrumentem lewarowanym, co oznacza, że pozwala on na uzyskanie o wiele większej ekspozycji niż depozyt znajdujący się na rachunku. Poprzez zastosowanie dźwigni inwestujący może bowiem otworzyć znacznie większą pozycję na rynku przy w miarę niewielkim wkładzie początkowym, zakładając, że ewentualne korzyści lub straty okażą się znacznie wyższe niż w przypadku innych form inwestowania.

Kontrakt CFD może obejmować wiele instrumentów, wśród nich znajdują się: waluty akcje, indeksy, surowce, ETF-y oraz kryptowaluty. Można je kupić zarówno poprzez domy maklerskie oraz dostawców kontaktów CFD. W przypadku pieniędzy cyfrowych, handel  CFD na kryptowalutach dostępny jest przez brokerów lub bezpośrednio przez takie platformy jak na przykład XTB.

Jak zacząć handel kryptowalutami

Wielu początkujących inwestorów zastanawia się nad tym, jak rozpocząć trading na kryptowalutach. Decydując się na ten rodzaj inwestowania musimy przede wszystkim zdecydować, jaki typ obrotu pieniądzem wirtualnym nas interesuje. Wiele giełd oferuje opcję handlu krótkoterminowego, czyli zakupu jednostek na krótki okres: kilka minut, dni lub tygodni. Zaletą takiego inwestowania jest to, że daje on dobrą okazję do zarobienia dużych pieniędzy w niewielkim odstępie czasowym, ponieważ kursy kryptowalut mogą wahać się znacznie w ciągu dnia. Ta zmienność jest również wadą handlu krótkoterminowego, szczególnie dla tych osób, które nie potrafią zapanować nad emocjami. Inwestorzy, oprócz wykształcenia w sobie nawyku codziennego analizowania wykresów, muszą również nauczyć się akceptować straty.

Handel długoterminowy, HODL (Hold On for Dear Life), to nic innego jak przetrzymywanie jednostek kryptowaluty przez dłuższy okres, na przykład przez rok lub dłużej. W jego ramach zakłada się, iż mimo dużej niestabilności, w dłuższej perspektywie, wartość zakupionych jednostek i tak wzrośnie. Taki rodzaj tradingu jest łatwy i nie zabiera dużo czasu – to jego ogromna zaleta. Dodatkowo inwestor nie musi analizować złożonych wykresów, a zakup i sprawdzanie kursu może odbywać się w wolnym czasie. Wadą z kolei jest to, że można stracić szansę na zarobienie sporych pieniędzy na krótkookresowych wahaniach kursowych.

Decydując się na handel kryptowalutą i zbudowaniu strategii dobrze jest rozejrzeć się za wiarygodnym brokerem kryptowalut. W przypadku firm europejskich, muszą być one zatwierdzone przez CySEC – organ regulacyjny monitorujący jego działalność, zapewniający ubezpieczenie inwestycji do 20 tysięcy dolarów amerykańskich.

Wybrany pośrednik powinien zostać zweryfikowany także ze względu na koszty oraz opłaty, ponieważ mogą one znacznie umniejszyć potencjalny zysk. Zazwyczaj brokerzy pobierają taksę w wysokości depozytu na otwarcie pozycji (depozyt to różnica między kosztem tokenu kryptowaluty a wysokością należności za sprzedanie go brokerowi). Dodatkowa opłata może zostać naliczona za przetrzymanie pozycji przez noc (overnight).

Twój idealny broker powinien oferować także: dźwignię, kryptowalutę, którą pragniesz handlować oraz CFD. Lewarowanie, jak już wcześniej wspomnieliśmy, pozwala na wykorzystanie małych ruchów cen kryptowalut i, mimo oczywistych zalet w postaci większych zysków, powinno być wykorzystywane z rozmysłem, szczególnie w przypadku początkujących traderów. CFD z kolei umożliwia zarobienie sporych pieniędzy bez potrzeby kupowania jednostek pieniądza wirtualnego.

Bitcoin trading automatyczny – czy warto?

Wykorzystanie wszelkich dostępnych narzędzi do handlu kryptowalutą jest korzystne. Spójrzmy na opcję Bitcoin trading automatyczny – czy warto się nią zainteresować? Budowanie klasycznej strategii inwestowania wymaga jej sprawdzenia, przeprowadzenia testu danych historycznych, itp.

Z tego powodu wielu brokerów oferuje obecnie opcję tradingu automatycznego. Jednak fakt, czy wykorzystanie botów do wymiany kryptowalut jest opłacalne pozostaje nieco kontrowersyjną kwestią. Z jednej strony zauważa się, iż boty pracują przy użyciu różnych wskaźników i sygnałów, takich jak średnie ruchome i wskaźniki. Idea jest prosta: pomóc użytkownikom zarabiać na rynkach, nie tracąc przy tym czasu.

Podstawowym założeniem jest to, że komputery są o wiele lepsze w handlu niż ludzie, ponieważ ten opiera się na matematyce i złożonych obliczeniach prawdopodobieństwa. Z drugiej strony słyszy się głosy, iż roboty te mają za zadanie jedynie wspomóc inwestorów w tworzeniu, przetestowaniu i zautomatyzowaniu strategii, jednak wykonywane przez nie operacje zawsze będą wymagać kontroli ze strony człowieka.

Zatem odpowiadając na pytanie, warto ułatwić sobie handel kryptowalutą przy jednoczesnej kontroli zachowań bota.

4 lipca, 2019

Wiktor Antonowicz

Wiktor Antonowicz CEO projektu CoinForum.pl od 4 lat związany z branżą kryptowalut. W tym roku postanowiliśmy wraz ze znajomymi z branży uruchomić forum o kryptowalutach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Secured By miniOrange