Huawei wyemituje własną kryptowalutę?

Wczoraj świat dobiegła bardzo istotna informacja przede wszystkim dla osób związanych z kryptowalutami. Dyrektor generalny największego na świecie producenta urządzeń telekomunikacyjnych – Huawei, stwierdził, że nadszedł już odpowiedni moment, by chiński rząd wyemitował kryptowalutę w odpowiedzi na LibraCoin Facebooka.

Dyrektor generalny chińskiej firmy – Ren Zhengfei podczas rozmowy z dziennikarzami włoskiego L’economia dostrzegł, że Kraj Środka ma obecnie możliwość na zrealizowanie tak dużego przedsięwzięcia do jakiego należy zaliczyć emisję narodowej waluty cyfrowej.

Huawei inwestuje w blockchain?

Nie wszyscy jeszcze mają świadomość, że Huawei w ostatnim czasie dokonał zdecydowanych postępów jeżeli chodzi o technologię blockchain. Należy do nich zaliczyć nie tylko dołączenie do konsorcjum Hyperledger, ale również udostępnienie usługi chmury, która bazuje na sieci bloków. Dyrektor generalny firmy Huawei poinformował również w mediach o postępach państwa chińskiego w tej kwestii.

Ponadto Ludowy Bank Chin mimo negatywnego nastawienia do takich kryptowalut jak Bitcoin zdecydował się w maju tego roku zatrudnić ekspertów ds. blockchain. Ich zadaniem ma być dalsza ekspansja instytucji w tym obszarze. Bank oczywiście bierze pod uwagę transakcję na bardzo dużą skalę. Można jednak zakładać, że nie będzie będzie tutaj chodziło o inwestycje w emitowanie kryptowaluty, ale w infrastrukturę bazującą na blockchainie.

Czy będziemy świadkami powstania chińskiej cyfrowej waluty?

Warto wiedzieć, że jeszcze nie tak dawno pojawiły się opinie chińskich specjalistów o kryptowalucie Facebooka – LibraCoin. Szef biura badawczego Ludowego Banku Chin – Wang Xin stwierdził, że powstanie własnej kryptowaluty największego portalu społecznościowego na świecie może tylko zachęcić krajowe władze do wyemitowania własnej krajowej waluty cyfrowej.

Oczywiście na początku były wątpliwości dotyczące tego rodzaju pomysłów, jednak szef biura badawczego Ludowego Banku Chin – Wang Xin stwierdził, że konkurencja w postaci kryptowaluty Facebooka może zachęcić władze kraju do podjęcia decyzji o emisji własnej krajowej waluty cyfrowej.

Wang Xin zakłada bowiem, że w przypadku, gdy LibraCoin będzie powszechnie stosowaną kryptowalutą do płatności transgranicznych, a także będzie oficjalnie funkcjonowała jako pieniądz, może mieć istotny wpływ zarówno na stabilność finansową i politykę monetarną, jak i międzynarodowy system walutowy.

Ponadto szef biura badawczego Ludowego Banku Chin jest zdania głównym “szefem” będzie amerykański dolar oraz Stany Zjednoczone. Wang Xin twierdzi również, że jeżeli teza okaże się prawdą, może do doprowadzić do wielu finansowych, gospodarczych oraz międzynarodowych konsekwencji politycznych. Jego zdaniem Chiny miały możliwość zająć się tym tematem zdecydowanie wcześniej.

Ponadto kilka dni temu chiński bank centralny opublikował bardzo ciekawą infografikę związaną z bitcoinem, która została zakończona informacją o LibraCoin. Czy jest to znak, że instytucja bardzo poważne myśli na odpowiedź dla projektu Facebooka?

30 lipca, 2019

Wiktor Antonowicz

Wiktor Antonowicz CEO projektu CoinForum.pl od 4 lat związany z branżą kryptowalut. W tym roku postanowiliśmy wraz ze znajomymi z branży uruchomić forum o kryptowalutach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Secured By miniOrange