Handel z dźwignią na giełdzie kryptowalut

Dźwignia finansowa to jeden z mechanizmów szeroko wykorzystywanych do inwestowania na giełdach tradycyjnych oraz alternatywnych. W tym artykule zastanowimy się, czym dokładnie jest i jak działa handel z dźwignią w przypadku pieniądza wirtualnego. Przyjrzymy się mu opisując handel z dźwignią na Bitcoinie.

Dźwignia finansowa – co to takiego?

Przeglądając poradniki dla inwestorów wielokrotnie możemy natknąć się na stwierdzenie “dźwignia finansowa” – co to jest? to z pewnością pierwsze pytanie narzucające się początkującym traderom. Otóż jest to nic innego jak bezpośredni wpływ struktury kapitału, a co za tym idzie kosztów finansowych (na przykład odsetek od kredytów lub pożyczek, a więc kapitału obcego) na efektywność kapitału własnego.

Efekt dźwigni (ang. leverage) wykorzystywany jest również w przypadku instrumentów pochodnych, gdzie pozwala ona na zwiększenie potencjalnych zysków. Działa to w następujący sposób: dla zawarcia transakcji i nabycia kontraktu terminowego nie wymaga się od inwestora posiadania całości środków pieniężnych niezbędnych do zakupu, ale jedynie depozytu wynoszącego w praktyce pomiędzy 5 a 15% wartości całego kontraktu.

Skutek tego jest taki, że inwestor o większej skłonności do ryzyka jest w stanie osiągnąć takie zyski i straty jak przy zainwestowaniu całej wymaganej kwoty jedynie przy wykorzystaniu ułamka wartości całej transakcji.

Handel dźwignią – jak to działa?

Dobrym pomysłem jest zastanowienie się, jak działa handel z dźwignią w przypadku handlu walutami. Przyjrzymy się temu na przykładzie giełdy Forex. Jednak tuż przed podaniem przykładów zastosowania lewarowania musimy zauważyć, iż dźwignia finansowa może również zwiększyć straty. Przykładowo, inwestor, który kupi akcje za 50% marży, straci 40%, jeśli akcje spadną o 20%. Ryzyko może zależeć od zmienności wartości aktywów zabezpieczających, a brokerzy mogą żądać dodatkowych zabezpieczeń, gdy spadnie wartość posiadanych środków.

Dźwignię finansową warto wyliczyć samodzielnie, uwzględniając w kalkulacji tak zwany margin, a więc depozyt zabezpieczający. Jest to wartość, która pobierana jest z salda inwestora właśnie dla zabezpieczenia transakcji. Margin jest wyrażony jako wartość procentowa depozytu zabezpieczającego. Znając jego wartość jesteśmy w stanie obliczyć wysokość lewara, zakładając, że:

DF=100/margin (%).

Przykładowo, jeśli nasz depozyt zabezpieczający wynosi 1%, lewar to 100/1=1 to dźwignia finansowa wynosi 1:100. Oznacza to, że lewarowanie na poziomie 1:100 pozwala inwestorowi na wykonanie transakcji, która jest stukrotnie większa niż kapitał, którym dysponuje na koncie inwestycyjnym. Można stwierdzić, że jest to swego rodzaju nieoprocentowana pożyczka, której broker udziela inwestującemu, a stopień lewara zależy od mnożnika tej pożyczki względem posiadanych środków.

W przypadku wykorzystania dźwigni finansowej w tradingu powyższego wyliczenia (1:100) i zainwestowaniu wszystkich środków w jedną inwestycję, zmiana kursu naszego instrumentu finansowego o 1% pozwala na podwojenie posiadanych środków, o ile kurs będzie korzystny. W przypadku różnicy kursowej działającej na naszą niekorzyść – tracimy wszystko.

Bitcoin – trading z dźwignią

Handel Bitcoin z dźwignią na giełdzie może przyjąć dwie formy: pozycji krótkiej lub długiej. Pozycja krótka to nic innego jak zarabianie na spadku kursu. Wygląda to w następujący sposób: następuje otwarcie pozycji, co wiąże się również z zabezpieczeniem pewnej kwoty w Bitcoin w ramach depozytu zabezpieczającego. W przypadku spadku kursu kryptowaluty pozycja jest zamykana, a inwestor dysponuje od tej chwili zwiększoną liczbą jednostek. Jeśli kurs wzrósł, pojawia się strata, a jej wyrównanie zostanie pokryte z kwoty odłożonej w formie depozytu.

Pozycja długa to zarabianie na wzroście kursu. Otwarcie oraz zamkniecie pozycji wyglądają tutaj dokładnie tak samo, jak przy pozycji krótkiej, jednak tutaj zyskuje się przy wzroście wartości jednostek Bitcoin. Jeśli kurs spadnie, inwestor zanotuje stratę, która zostanie pokryta ze środków ulokowanych jako depozyt zabezpieczający. Aby uchronić się od poniesienia ogromnej straty możliwe jest ustanowienie tak zwanego kursu Stop Loss, który zamknie pozycję automatycznie po przekroczeniu ustalonej wcześniej kwoty straty.

3 lipca, 2019

Wiktor Antonowicz

Wiktor Antonowicz CEO projektu CoinForum.pl od 4 lat związany z branżą kryptowalut. W tym roku postanowiliśmy wraz ze znajomymi z branży uruchomić forum o kryptowalutach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *