Fundusz ETF na Bitcoin już niebawem zagości na giełdzie bermudzkiej

Amerykańskie przedsiębiorstwa już od lat walczą o wprowadzenie funduszu EFT (ang. Exchange Traded Fund – fundusz notowany na giełdzie) na największe giełdy w Stanach Zjednoczonych. Niestety jak dotąd ich działania nie przyniosły zamierzonych skutków. Jednak niebawem wprowadzenie funduszu EFT na giełdę będzie miało miejsce na Bermudach. 

 

Fundusz ETF na Bitcoin już niebawem zagości na giełdzie bermudzkiej

Bermuda Stock Exchange (BSX), czyli giełda papierów wartościowych na Bermudach, postanowiła zatwierdzić fundusz EFT Hashdex Nasdaq Crypto Index na swoich stronach i platformach handlowych. Bermudzka Giełda będzie pierwszą na świecie, która notować będzie fundusze EFT, uwzględniając w nich sprzedaż i kupno akcji kryptowaluty Bitcoin. 

EFT jest pierwszym w historii kryptowalut funduszem, który ma zostać uruchomiony do końca 2020 roku. Jest to wspólne przedsięwzięcie amerykańskiej giełdy Nasdaq i brazylijskiego przedsiębiorstwa Hashdex. Nie są dostępne jeszcze bliższe szczegóły dotyczące wprowadzenia ETF na Bitcoin na giełdę bermudzką, jednak ma to nastąpić w najbliższym czasie. 

Marcelo Sampaio, dyrektor Hashdex, oznajmił, że Bermudy zostały wybrane z powodu bardzo przyjaznego podejścia do regulacji na rynku kryptowalut, a zaangażowanie Nasag potwierdziło duże, wciąż rosnące zainteresowanie nowym rodzajem giełdowych aktywów. 

 

Stany Zjednoczone Ameryki a fundusz EFT na Bitcoin

Kryptowaluty na czele z Bitcoinem EFT są już w drodze na Bermudy. Jednak wizja tak regulowanego, ubezpieczonego i skupiającego się na instytucjach narzędzia do korzystania z Bitcoin nadal wydaje się niemożliwa do zrealizowania na giełdach amerykańskich.

Ostatnie lata pokazały podejście amerykańskich regulatorów do spraw funduszu EFT na Bitcoin. Różne instytucje takie jak  m.in. SolidX, VanEck czy Bitwise Asset Management złożyły dokumenty, w których wnioskowały o zatwierdzanie EFT  w Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Jak można się domyślić, wnioski zostały odrzucone. Jako argument Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przedstawiła brak wystarczających dowodów, które powinny zostać dostarczone przez przedsiębiorstwa wnioskujące, że fundusz EFT oparty na Bitcoin jest odporny na manipulacje i oszustwa rynkowe. Oprócz tego stwierdzono, że EFT jest słabo uregulowany i bardzo ryzykowny.

Fundusz EFT na Bitcoin w opinii ekspertów finansowych

Analitycy PlanB twierdzą, że otworzenie funduszu EFT opartego na Bitcoinie byłoby dużym krokiem w przód na rynku kryptowalut w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wypełniłoby to bowiem lukę pomiędzy tradycyjnymi finansami a aktywami cyfrowymi na giełdach. 

Jay Cayton, przewodniczący Amerykańskiej Komicji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) powiedział, że najprawdopodobniej fundusz EFT Bitcoin zostanie niebawem zatwierdzony, jednak wymaga to jeszcze dużo pracy, czasu i cierpliwości. Paoul Pal, były dyrektor wykonawczy Golden Sachs oświadczył niedawno, że fundusz EFT z pewnością wkrótce pojawi się na amerykańskich giełdach.  

30 września, 2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *