Francja – zatwierdzone pierwsze ICO przez organ państwowy AMF

We Francji doszło do historycznego, pierwszego oficjalnego zatwierdzenia ICO przez organ państwowy tego kraju, czyli AMF (fancuski organ nadzoru finansowego). Jest to o tyle istotne, że wprawdzie sprzedaż tokenów oznaczonych jako ICO jest we Francji legalna, to jednak bezpośrednio w tym kraju mogą być sprzedawane jedynie takie, które AMF zatwierdzi.

 Autorité des Marchés Financiers, czyli francuski organ finansowy, właśnie AMF, 18 grudnia poinformował o zatwierdzeniu pierwszego publicznego Initial Coin Offering (ICO) we Francji. Zatwierdzenie dotyczy emitenta o nazwie French-ICO, a według jego strony internetowej, publiczna sprzedaż tokena odbędzie się pomiędzy 1 marca a 1 czerwca 2020 roku.

W swoim oświadczeniu AMF podkreśliło, że chociaż to zatwierdzenie jest opcjonalne, ponieważ ICO bez zatwierdzenia nie utracą statusu legalności, to jednak tylko te zatwierdzone przez AMF, mogą być sprzedawane bezpośrednio w kraju nad Sekwaną.

Kolejny stopień legalizacji

Takie zachowanie AMF nie mogłoby mieć miejsca, gdyby nie przyjęta w maju 2019 roku ustawa nr 2019-486. Ustawę ową nazywa się planem działania na rzecz wzrostu i przekształcenia przedsiębiorstw i określa skrótem PACTE. To właśnie ta ustawa wprowadziła we Francji dość specyficzny system dla kryptograficznych aktywów ogólnie, a także aktywów ICO, a nowe prawo dało możliwość uzyskiwania przez emitentów od AMF zgody, czy też koncesji, na sprzedaż tokenów na terenie Francji w ramach ICO. Przy czym i tutaj jest pewien haczyk, gdyż można ubiegać się o prawo, ale niekoniecznie dotyczy to wszystkich emitentów, ponieważ AMF zaznacza, że wydało zgodę jedynie konkretnemu ICO, a i to na czas określony, a nie grupowo, wszystkim emitentom ICO.

Dokument wydany przez AMF dotyczy jednego, konkretnego ICO i będzie miał ważność sześciomiesięczną. Zostały również wytyczone w dokumencie konkretne granice owego okresu próbnego.

Jak się ma ICO we Francji?

Ustawa PACTE to m.in. system rozwojowy i promocyjny także dla ICO, przy czym ustawa nie dotyczy STO (Security Token Offering), a co  Autorité des Marchés Financiers wyraźnie zaznaczył. Dodatkowo emitent, który zamierza przeprowadzić ICO, nie tylko musi złożyć wniosek formalny, ale również spełnić szereg innych kryteriów.

Przede wszystkim i nie ma od tego odstępstw, musi być to podmiot zarejestrowany jako osoba prawna we Francji albo przynajmniej z siedzibą w tym kraju. Poza tym biała księga emitenta musi być sporządzona zgodnie ze specjalnymi wytycznymi akceptowalnymi dla AMF.

Dodatkowo musi być przez emitenta wdrożona procedura monitoringu oraz ochrony zgromadzonych funduszy przez ICO, a emitent musi także posiadać system, który zagwarantuje przestrzeganie jego obowiązków w sferze przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Dyrektor ds. prawnych w AMF, Anne Marechal uważa, że kroki podjęte przez AMF stanowią dobre kompromisowe rozwiązanie dla przyciągania do Francji poważnych innowacji technologicznych oraz projektów ICO, a jednocześnie zapewnia ochronę inwestorom.

21 grudnia, 2019

Wiktor Antonowicz

Wiktor Antonowicz CEO projektu CoinForum.pl od 4 lat związany z branżą kryptowalut. W tym roku postanowiliśmy wraz ze znajomymi z branży uruchomić forum o kryptowalutach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *