Ethereum a Polkadot – które platforma jest lepsza?

W ostatnim czasie zespoły odpowiedzialne za projekty łańcuchowe blokowe nieustannie pracują i starają się rozwiązać ograniczenia swoich projektów, a także opracować nowe rozwiązania, które sprawią, że staną się one lepsze od konkurencji. Nie każda platforma ma takie same funkcje i cele, jednak mimo to konkurują one ze sobą i oferują podobne usługi i produkty.

Porównanie Ethereum i Polkadot

Ethereum to platforma łańcucha blokowego, która została zorientowana na programistów i jest dużo bardziej przystosowana do dApps, z kolei Polkadot to projekt nowej generacji, który także koncentruje się na programistach

Oba projekty umożliwiają użytkownikom korzyści z sieci, aby tworzyć decentralizowane aplikacje. Jednak mają one wiele różnic. Oba projekty łączy to, że:

  1. są skierowane do programistów,
  2. posiadają inteligentnych kontraktów,
  3. postępują w oparciu o strategię skalowania, która opiera się na równoległym wykonywaniu.

Jeżeli chodzi o różnice, oba bloki przede wszystkim mają inną architekturę. Ethereum 0.1 w swoim działaniu wykorzystuje proste łańcuchy blokowe, natomiast łanuchy Ethereum 2.0 używają wielu łańcuchów fragmentarycznych.  z kolei Palkadot stosuje kilka łańcuchów, które zostały podzielone na ścieżki biegowe i spadochrony. Poszczególne projekty różnią się od siebie także opcjami programowania.

Różnice dotyczą także opcji programowania. W przypadku Ethereum używa się Soldity i Vyper, z kolei Polkadot używa Rusta i Substrate Framework. Oba używają także Proof-of-Stake. W przypadku Ethereum 2.0 warto też wspomnieć o Casper.

Żetony

ETH to kryptowaluta łańcucha blokowego w projekcie Ethereum. Dzięki niej można wykonywać dowolne akcje w poszczególnych łańcuchach bloków. Każdego roku wprowadzane jest około 18 milionów ETH. Mimo, że emisja jest stała to inflacja maleje z roku na rok.

Parametry charakterystyczne dla Etherneum 1.0 znacznie się różnią od parametrów właściwych dla Ethereum 2.0. Warto jednak podkreślić, że wszelkie nowe parametry zostaną zdecentralizowane poprzez inteligentną umowę i nie będzie możliwości zaoferowanie nikomu indywidualnego traktowania.

DOT to z kolei kryptowaluta przeznaczona dla Polkadota. Jej zapasy nie są do końca znane, ponieważ nadal trwa oczekiwanie na zwiększenie jego podaży.

Podsumowując można powiedzieć, że obie sieci są dla siebie bezpośrednimi konkurentami z bardzo wielu powodów. Jednak nieuniknione jest to, że jedna z nich wyprze drugą z rynku. Ponadto dwa tak duże projekty z pewnością nie ułatwiają zadania innym użytkownikom rynku

Warto zwiększyć swoją wiedzę na temat kryptowalut, aby móc przystąpić do najbardziej dogodnego projektu i nieustannie rozwijać swój kapitał i potencjał. W Internecie dostępne jest wiele ciekawych artykułów na temat Ethereum i Polkadot. Dzięki zapoznaniu się z nimi można mieć szersze spojrzenie na tendencję panujące na rynku. W sieci rozgrywa się wszystko co najważniejsze dla dzisiejszych czasów, dlatego można śmiało wysnuć wniosek, że kryptowaluty to waluta przyszłości.

21 lutego, 2020

Wiktor Antonowicz

Wiktor Antonowicz CEO projektu CoinForum.pl od 4 lat związany z branżą kryptowalut. W tym roku postanowiliśmy wraz ze znajomymi z branży uruchomić forum o kryptowalutach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *