Czy FBI naprawdę obawia się kryptowalut?

Ostatnio Portal Cointelegraph poinformował opinię publiczną o przedstawionym przez FBI stanowisku wobec kryptowalut. Czy FBI widzi w nich zagrożenie, które z każdą chwilą narasta?

Niedawno, bo 5 listopada miało miejsce ważne posiedzenie Senackiej Komisji ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego, połączone ze spotkaniem z najważniejszymi przedstawicielami służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na terenie USA, czyli FBI, Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Narodowego Centrum Przeciwdziałania Terroryzmowi. Spotkanie zaplanowano w celu omówienia zagrożeń bezpieczeństwa, z jakimi muszą się zmierzyć Stany Zjednoczone w najbliższym czasie.

Podczas spotkania padło ze strony senatorów w kierunku przedstawicieli służb wiele pytań, dotyczących kwestii takich, jak przeciwdziałanie terroryzmowi wraz z aktywnymi działaniami antyterrorystycznymi, wpływy zagraniczne na wybory w Stanach Zjednoczonych, bezpieczeństwo i ochrona granic państwowych oraz cyberbezpieczeństwo, w tym również kryptowaluty. Na spotkaniu był obecny m.in. dyrektor FBI, Christopher Wray.

Czy FBI czuje się przytłoczone przez nowe technologie, w tym oczywiście blockchain?

Na tym spotkaniu jeden z senatorów republikańskich ze stanu Utah, a także były kandydat na prezydenta USA, Mitt Rommey zadał pytanie, czy Stany Zjednoczone nie powinny podjąć jakichś działań, by zacząć sobie radzić z kryptowalutami oraz związanymi z nimi wyzwaniami. Wyraził pogląd, że w szczególności chodzi o wyzwania stojące przed organami ściganiami, w kwestiach związanych z terroryzmem.

Z kontekstu wypowiedzi Rommeya wynika, chociaż jak sam przyznał nie jest w Komisji Bankowej i kompletnie nie ma pojęcia jak działają kryptowaluty, że jest to biznes niepoddający się kontroli, a więc niebezpieczny i należałoby „podjąć jakieś działania”. Wyraził przy tym troskę o FBI, gdyż Biuro ma zapewne utrudnioną pracę, kiedy nie może śledzić pieniędzy. Rommey uważa, że ponieważ kryptowaluty są przed „nami” (czytaj: rządzącymi) ukryte, to jest bardzo ciekaw, czy nie powinno się podjąć jakichś działań na terenie USA, aby „radzić sobie z kryptowalutami.”

Obecny na posiedzeniu dyrektor FBI, Christopher Wray, do którego ewidentnie pytanie zostało skierowane, udzielił na nie dość chętnie odpowiedzi, z której jednakże nic konkretnego nie wynika. Stwierdził mianowicie że kryptowaluty już stanowią duży problem dla agencji, a cytując dokładnie pana dyrektora:

Dla nas kryptowaluty już są istotnym problemem i możemy łatwo przewidzieć, że staje się on coraz większy i większy. Pomimo, że są one przedmiotem pewnego rodzaju regulacji, jest mi trudno odpowiedzieć na to pytanie.

Dyrektor Wray jednakże na koniec chyba nieco uspokoił senatora Rommeya, ponieważ zakończył swoją wypowiedź stwierdzeniem, że FBI już ma kryptowaluty na oku, oraz, że używa „narzędzi, którymi powinniśmy próbować śledzić pieniądze”. Dyrektor FBI wytłumaczył, , że Stany Zjednoczone muszą nadążać za nowymi technologiami albo zostaną w tyle.

11 listopada, 2019

Wiktor Antonowicz

Wiktor Antonowicz CEO projektu CoinForum.pl od 4 lat związany z branżą kryptowalut. W tym roku postanowiliśmy wraz ze znajomymi z branży uruchomić forum o kryptowalutach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *