Czy Chiny wraz z Huawei podbiją rynek kryptowalut? Plany dwóch gigantów

Całkiem niedawno jeden z najbardziej liczących się graczy na rynku urządzeń telekomunikacyjnych – Huawei, podpisał układ o współpracy z Instytutem Badań nad Cyfrową Walutą będącym częścią Chińskiego Banku Ludowego. Czego możemy się spodziewać w związku z współpracą tych dwóch gigantów?

Fintech kluczem do współpracy?

Układ między Instytutem Badań nad Cyfrową Walutą Chińskiego Banku Ludowego a firmą Huawei ma na celu zbadanie branży fintech. Innymi słowy, ich działanie będzie skupione na analizie nowych technologii, dzięki czemu możliwe stanie się konkurowanie z usługami finansowymi prowadzonymi w tradycyjny sposób. Pomimo, że dla większości ludzi hasło “fintech” nie znaczy absolutnie nic, jego definicja jest niezwykle prosta, a jego znajomość może się okazać wielce przydatna.

4 listopada bieżącego roku, poprzez swój oficjalny profil na platformie WeChat, spółka Huawei poinformowała swoich klientów o podpisaniu umowy z chińskim Instytutem Badań ds. Cyfrowej Waluty, w celu badania fintechów. Pomijając ten komunikat, żadne inne szczegóły dotyczące tej umowy nie zostały ujawnione. Do podpisania dokumentu doszło w siedzibie firmy Huawei podczas wizyty zastępcy gubernatora chińskiego banku centralnego – Yifei’a Fana. Według relacji Huawei, spółka zyskała aprobatę dzięki swoim sukcesom w dziedzinie rozwoju rozproszonych baz danych i chipów obliczeniowych.

W tym momencie należy wspomnieć, że wspomniana wyżej umowa zawarta z Huawei, to tak naprawdę “memorandum”. Z prawnego punktu widzenia, jest to dokument różniący się nieco od umowy. Zazwyczaj zawiera on opis intencji obu stron i ich wspólne postanowienia.

Huawei i blockchain

Nie jest do końca jasne, czy układ dwóch gigantów dotyczy również kwestii blockchaina. Ze strony Huawei, brak do tej pory oficjalnego stanowiska firmy w tej sprawie. Niemniej jednak, wszyscy zorientowani w sytuacji zdają sobie sprawę z aktywnej działalności spółki w tej dziedzinie. Już rok temu Huawei uruchomił usługę bazującą na technologii blockchain, która wspomaga globalnych przedsiębiorców, a także programistów. Blockchain pomaga im szybciej zarządzać aplikacjami i robić to mniejszym kosztem.

Huawei a cyfrowe waluty

Warto wspomnieć, że dość niedawno dyrektor Generalny Huawei ogłosił publicznie, że wspiera Chiny w kwestii emisji ich cyfrowej waluty. Jednocześnie wyraził się on niepochlebnie o projekcie stablecoina Libra, zapoczątkowanym przez Facebooka. Według niego, nie potrzeba czekać na to rozwiązanie w momencie, gdy na dzień dzisiejszy Chiny są absolutnie w stanie emitować taką walutę. Podsumowując swoją wypowiedź oświadczył, że siła państwa jest wciąż o wiele większa niż siła firmy internetowej.

Niemniej jednak, należy zaznaczyć, że kierownik Instytutu Badań ds. Cyfrowej Waluty należącego do PBoC stwierdził ostatnio, że konstrukcja waluty przez nich emitowanej będzie oparta na Librze. Co to tak naprawdę znaczy? Chiny mają zamiar wykorzystać wiodące platformy płatnicze jak Alipay lub WeChat, aby zwiększyć adopcję swojej cyfrowej waluty.

System identyfikacji inteligentnych miast

Ostatnio obserwuje się zwrot stanowiska Chin w kwestii blockchaina. Zmiana opinii Chin o 180 stopni zszokowała wszystkich. W końcu całkiem niedawno państwo to stanowczo blokowało rozwój kryptowalut, a teraz kieruje swoją uwagę właśnie na tego typu nowe rozwiązania. Tendencja ta jest niewątpliwie efektem przemówienia chińskiego prezydenta Xi Jinpinga, w którym opowiedział się on za blockchainem. Te oświadczenie zapoczątkowało falę zmian. Aktualnie coraz częściej mówi się, że Chiny wprowadziły system identyfikacji inteligentnych miast oparty na niczym innym, jak właśnie na blockchainie. Jest on gwarancją sprawniejszej łączności i szybszej wymiany informacji.

5 listopada, 2019

Wiktor Antonowicz

Wiktor Antonowicz CEO projektu CoinForum.pl od 4 lat związany z branżą kryptowalut. W tym roku postanowiliśmy wraz ze znajomymi z branży uruchomić forum o kryptowalutach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Secured By miniOrange