Ceny notowania ropy a kurs Bitcoin w 2020

Ceny ropy naftowej lecą na łeb na szyję. Z tak wielkim krachem w notowaniach cen za jedną baryłkę ropy naftowej nie mieliśmy od prawie 20 lat. 20 kwietnia to data absolutnie bezprecedensowa dla ceny ropy naftowej.

Kontrakty futures w pewnym momencie były w tym dniu sprzedawane w datach ujemnych. Jak to możliwe? Czy aktualny spadek ceny Bitcoina można łączyć z kryzysem naftowym?

Notowania ropy naftowej lecą na łeb na szyję

Ceny ropy naftowej są najniższe od kilkunastu lat. Niektórzy mogli przecierać oczy ze zdumienia, gdy 20 kwietnia na giełdzie ropa naftowa była sprzedawana po cenach ujemnych. Od tamtej pory cena wzrosła, ponieważ 21 kwietnia na początek dnia cena wynosiła 20 dolarów, jednak dziennego spadku o 99,99% nie można ignorować.

Ta sytuacja może mieć naprawdę ogromny wpływ na cały rynek. Jeden z najbardziej znanych trader’ów, Skewdotocom nakreślił wykres, w którym pokazał, jak bardzo zmalały akcje Bitcoina. Według niego, cena Bitcoina spadła poniżej pułapu 7 tysięcy dolarów. Ekspert sugeruje, że spadek ten był związany właśnie z niepokojem dotyczącym spadkiem notowań ropy naftowej. Szybkie załamanie cen ropy odbija się na wszystkich kryptowalutach.

W dalszej części artykułu postaramy się przyjrzeć aktualnym notowaniom bitmonety i ropy a także przeanalizujemy te korelacje. Sprawdzimy, czy spadek odnotowany w ostatnich dniach naprawdę był spowodowany krachem na rynkach naftowych.

Spadek cen ropy a notowania Bitcoina

Ceny Bitcoina oraz ropy naftowej były czasem w przeszłości ze sobą skorelowane, jednak nie zawsze. Przynajmniej od początku 2019 roku można wyodrębnić dwa okresy, które wskazują na największy podział pomiędzy trendem dla każdej z nich. Pierwszy to okres 41-dniowy od kwietnia do czerwca 2019 a także 30-dniowy od stycznia do marca 2020 roku.

W okresie z 2019 notowania Bitcoina wzrosły aż o 77%, zaś w tym samym czasie cena za baryłkę ropy naftowej poszybowała w dół o 22%. W wymienionym wyżej okresie z 2020 roku cena Bitcoina wzrosła o 39%, zaś cena ropy spadła o 21%.

W trakcie pozostałej części analizowanego okresu ceny ropy naftowej i Bitcoina wykazywały względnie podobne ruchy, jednak o różnej wielkości. Warto jednak wiedzieć, że ruch nie jest wystarczająco podobny, aby móc określić go korelacją.

 

Spadek notowań 20 kwietnia

Spadek, który odnotowano w dniu 20 kwietnia, był naprawdę olbrzymi. W jednym momencie notowania ropy naftowej zmalały aż o 99,99%! Był to niewiarygodny spadek, który nie był notowany od kilkunastu lat. Mimo tego, iż nie znaleźliśmy jakiejkolwiek długoterminowej korelacji, to spadek tej wielkości z całą pewnością miał wpływ na cenę bitmonety. Gdy spojrzymy na godzinowy wykres notowań Bitcoina, to zauważymy, że początkowy spadek z 7200 dolarów na 6900 dolarów nastąpił, gdy cena ropy spadła z 15 dolarów do 13 dolarów.

Spadek ropy, który spowodował, że cena zmieniła się do 0,01 dolara, nastąpił kilka godzin później. Wtedy cena Bitcoina zmalała już poniżej 7000 dolarów. Nie ma jednak jednoznacznych dowodów wskazujących na to, że krach cen ropy był przyczyną spadku cen Bitcoina.

26 kwietnia, 2020

Wiktor Antonowicz

Wiktor Antonowicz CEO projektu CoinForum.pl od 4 lat związany z branżą kryptowalut. W tym roku postanowiliśmy wraz ze znajomymi z branży uruchomić forum o kryptowalutach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *