CD Projekt to największa spółka z branży gier w Europie. W 5 lat akcje firmy wzrosły o 1500 procent.

CD Projekt to największa spółka z branży gier w Europie. W 5 lat akcje firmy wzrosły o 1500 procent.

CD Projekt dzisiaj wyprzedził Ubisofta francuskiego. Jednocześnie CD Projekt to najbardziej wartościowa spółka z branży gier w całej Europie. We wtorek ta polska spółka świętowała także piąte urodziny „Wiedźmina 3”. Od samej premiery akcje CD Projekt już podrożały o ponad 1500 procent.

CD Projekt to nie tylko lider w Polsce, ale i także w Europie

Giełdowa kapitalizacja CD Projekt obecnie wynosi 36,5 miliarda złotych. Polska spółka wyprzedziła pod tymże względem lidera dotychczasowego z branży gier w Europie, a więc Ubisofta francuskiego, którego sama kapitalizacja spadła już do 35,6 miliardów złotych (oczywiście przy obecnym kursie euro). Od początku roku 2020 akcje producenta polskiego gier zyskały już blisko siedemdziesiąt sześć proces, z kolei legendarnej firmy francuskiej dwadzieścia jeden procent.

Chwilowo CD Projekt więc jest producentem gier najwyżej wycenianych nie tylko w naszym kraju, ale także w Europie, chociaż do tej pory niemal zasłynął jedynie z serii „Wiedźmin”. Jednak możliwe, że obydwie filmy co jakiś czas się będą zmieniały na pozycji lidera, jako, że na samą wycenę ma wpływ wiele różnych czynników. Jednym z ważniejszych czynników jest zbliżającą się premiera gry kolejnej AAA studia, czyli gry „Cyberpunk 2077” (zaplanowana na 17 września) oraz ewentualny sukces produkcji.

Musimy także przypomnieć, że CD Projekt jest także największą spółką, która jest notowana w Warszawie na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW). Pod tymże względem kapitalizacji także wyprzedził wszelkie spółki polskie łącznie z największymi gigantami bankowego sektora, czyli paliwowego, w tym PZU, PKO BP oraz PKN Orlen. Znajdującego się na pozycji drugiej PKN Orlen już wyprzedza o ponad dziewięć miliardów złotych. Bardzo podobnie jak PKO BP.

„Wiedźmin 3” świętuje swoje piąte urodziny. Od premiery akcji spółki już zyskały 1500 procent

19 maja 2015 roku był dniem, który się okazał bardzo przełomowy w całej historii CD Projektu. Wówczas swoją premierę miała najpopularniejsza oraz największa polska gra „Wiedźmin 3: Dziki Gon”.

Jest to jak dotąd największy hit całego studia CD Projekt Red, za który ten polski producent zgarnął setki nagród, a licznik kopii sprzedanych zbliżył się do trzydzieści milionów sztuk.  Z kolei wszelkim akcjonariuszom spółki sukces tej gry przyniósł zyski krociowe.

W dniu premiery, kurs właśnie akcji CD Projektu wynosił około dwudziestu trzech złotych, natomiast dzisiaj, po pięciu latach, akcje spółki już kosztują blisko trzysta osiemdziesiąt złotych. Od premiery wiedźmińskiej trzeciej części sagi, notowania wzrosły o około 1550 procent. Chociaż się pojawiają różne komentarze o samym przewartościowaniu papierów spółki.

CD Projekt zaś o wielkości średniej spółki wycenianej na nieco ponad dwa miliardy złotych, stał się podmiotem najważniejszym na GPW, z wyceną, która przekracza trzydzieści sześć miliardów złotych.

Jak widzimy na załączonym obrazku sukces spółki jest olbrzymi.

25 maja, 2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *